Notowania

finanse
11.12.2019 09:00

Analizy Online: Saldo wpłat i wypłat w TFI wyniosło 0,7 mld zł w listopadzie

Saldo wpłat i wypłat w funduszach inwestycyjnych wyniosło 0,7 mld zł w listopadzie 2019 r., podały Analizy Online.

Podziel się
Dodaj komentarz

Listopad przyniósł kontynuację napływu nowych środków do funduszy inwestycyjnych, przy czym dodatni bilans odnotowały tylko fundusze detaliczne. Do nich klienci wpłacili +0,9 mld zł. W przypadku funduszy niedetalicznych przeważyły umorzenia (-0,2 mld zł), podano.

"Najwięcej nowych środków pozyskał tegoroczny lider, czyli fundusze dłużne. W listopadzie klienci wpłacili do nich +1,1 mld zł netto. Trwa przenoszenie kapitału między funduszami PKO TFI - do PKO Obligacji Długoterminowych klienci wnieśli ponad +0,2 mld zł netto (ale już z PKO Obligacji Skarbowych, swoją drogą wciąż największego funduszu detalicznego, wypłacili -0,6 mld zł). Po ponad 100 mln zł nowego kapitału pozyskały jeszcze Generali Korona Dochodowy, NN Krótkoterminowych Obligacji oraz Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych. Kapitał płynie głównie do funduszy o uniwersalnej strategii i to zarówno do funduszy papierów krótko- i średnio terminowych (w tej grupie znajduje się większość dawnych funduszy gotówkowych), jak i uniwersalnych długoterminowych. Klienci wpłacili pieniądze także do funduszy papierów skarbowych oraz korporacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Trwa odpływ środków z funduszy akcyjnych. Dwudziesty drugi miesiąc z rzędu klienci więcej środków z nich wypłacili niż wpłacili, co daje łącznie -6,4 mld zł. Wyraźnie spadły odpływy z funduszy akcji polskich, w listopadzie ich nadwyżka nad wpłatami wyniosła -38 mln zł. Za to odpływy dotknęły funduszy akcji zagranicznych, z których klienci wypłacili -0,3 mld zł, najwięcej w tym roku. Odpowiada za to głównie PKO Technologii i Innowacji Globalny (ponad -0,2 mld zł).

W przypadku sprzedaży funduszy absolutnej stopy zwrotu odnotowano dodatni bilans. Po 23 miesiącach przewagi umorzeń (łącznie -7,4 mld zł) w listopadzie bilans sprzedaży był dodatni (na symbolicznym poziomie +1 mln zł). To przede wszystkim zasługa jednego z FIZ-ów zarządzanego przez Rockbridge TFI, podkreślono.

Dodatnie saldo wpłat i wypłat odnotowały jeszcze fundusze mieszane (+35 mln zł), głównie dzięki popularności funduszy cyklu życia. Pozostałe segmenty zakończyły miesiąc z przewagą umorzeń.

"Liderem sprzedaży w listopadzie zostało Pekao TFI (+0,2 mld zł), dzięki wysokiej popularności swoich funduszy dłużnych. W pierwszej trójce znalazły się także TFI PZU i Generali Investments TFI. Po przeciwnej stronie znalazło się Noble Funds TFI" - podano także.

Bilans sprzedaży funduszy liczony od początku roku wynosi obecnie +1,3 mld zł.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz