Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Banki mają przed sobą trudne lata. To czas przejęć i walki o rentowność

5
Podziel się:

Koronawirus namiesza w sektorze bankowym. Według wiceprezesa Pekao Marka Lusztyna nieuniknione będzie łączenie się banków. Wątpi jednak, by do gry włączył się nowy gracz z zagranicy. Banki w Polsce są mało rentowne. Z tego względu klienci mogą się spodziewać wyższych opłat.

Marek Lusztyn jest wiceprezesem Pekao.
Marek Lusztyn jest wiceprezesem Pekao. (East News)
bEsmTGbV

Koronawirus bije w notowania i wyniki banków. Do czasów świetności cały sektor może wracać latami, a w najbliższych może się wiele zmienić.

Według wiceprezesa Banku Pekao Marka Lusztyna, konsolidacja polskiego sektora bankowego wydaje się nieunikniona. Proces ten - w jego ocenie - będzie rozłożony na kilka kolejnych lat, ale już na początku przyszłego roku możemy widzieć pierwsze działania banków w obszarze potencjalnych przejęć.

- W Polsce koncentracja sektora bankowego jest niższa niż w Unii Europejskiej. W związku z tym należałoby się spodziewać, że fala konsolidacji będzie jeszcze większa i spora część małych instytucji bankowych nie będzie w stanie samodzielnie przetrwać efektów ekonomicznych walki z koronawirusem - ocenia Lusztyn.

bEsmTGbX
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

- Przypuszczam, że 4-5 największych instytucji docelowo zdominuje rynek bankowy w Polsce. Obecnie udział pięciu największych banków w sumie aktywów sektora wynosi 50 proc. i jest dużo niższy niż w krajach skandynawskich, gdzie jest to 60-70 proc., w Hiszpanii, gdzie wynosi 60 proc., czy Wielkiej Brytanii, gdzie pięć największych banków ma prawie 90 proc. sumy aktywów - zauważa.

Wiceprezes pytany o to, czy w konsolidacji polskiego sektora bankowego będą uczestniczyli gracze jeszcze nieobecni na polskim rynku wskazał, że "wydaje się to problematyczne ze względu na rentowność polskich banków".

bEsmTGcd

- Jeszcze przed COVID-em obciążenia regulacyjne i fiskalne powodowały, że nawet najlepsze banki miały rentowność zaledwie na granicy kosztu kapitału. W związku z tym mogę zadać pytanie: dlaczego racjonalnie działający inwestor miałby inwestować środki w polski sektor bankowy, a nie w taki sektor w innym kraju, gdzie nie ma aż tak dużych obciążeń regulacyjnych i fiskalnych, a oczekiwany dochód z takiej inwestycji jest większy? - zastanawia się Lusztyn.

Według niego wszystkie efekty kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem jeszcze tę rentowność pogorszą i banki będą musiały przemodelować swój biznes. Zwiększyć rentowność najprościej będzie przez zwiększenie pozaodsetkowych źródeł dochodów. Co to oznacza?

- Klienci banków powinni powoli odzwyczajać się od tego, że wiele produktów czy usług bankowych, które niemal z definicji uważali za darmowe, już niedługo będzie podlegało opłacie - ostrzega wiceprezes Pekao.

bEsmTGce

Zauważa jednocześnie, że w polskim sektorze bankowym na tle innych krajów, w szczególności strefy euro, poziom opłat i prowizji w stosunku do wyniku odsetkowego był jednym z najniższych i to pomimo tego, że krajowe banki funkcjonują w bardzo trudnych warunkach. Ma na myśli głównie bardzo wysokie - jednych z najwyższych na świecie - obciążenia podatkowe i regulacyjne.

Uspokaja jednocześnie, że mimo problemów, polski sektor bankowy na tle innych krajów UE jest stabilny i ma bardzo wysoki stopień innowacyjności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsmTGcy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
RODO
rok temu
Tylko podnieś opłaty to mądrzy udzie podziękują i dowodzenia !!!!!!!!!!!!!!!!
Kurde
rok temu
Jestesmy uzaleznieni od bankow bardziej niz sie nam to wydaje dawniej cowboys zakrywali twarze chustami i okradali banki , teraz role sie odwrocily banki glabia wszystkich z zakryta geba
Obserwator
rok temu
KNF niech się przyjrzy bankom spółdzielczym gdzie zarządzają całe klany Rodzinne, klienci się odsuwają są same sitwy
bEsmTGcz
Aa102
rok temu
No to pieniążki do skarpety a bankom dziękuję za współpracę.
mar
rok temu
Centralizacja majątku jak widać postępuje bogaci bogatsi i bardzie elitami a reszta za miskę ryżu niech zapier^^la