Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Banki stracą przez RPP. Pekao i Alior Bank pokazały wyliczenia

100
Podziel się

Pekao i Alior Bank będą miały w tym roku niższe wyniki o kilkaset milionów złotych. Wszystko przez decyzję RPP, która skutkuje m.in. niższym oprocentowaniem wcześniej udzielonych kredytów.

Pekao będzie stratny przez niższe stropy procentowe.
Pekao będzie stratny przez niższe stropy procentowe. (money.pl)
bEqAYSiJ

Rada Polityki Pieniężnej w maju zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Było to duże zaskoczenie dla ekonomistów, którzy w zdecydowanej większości nie spodziewali się zmian.

To dość przykra niespodzianka dla całego sektora bankowego, który zdecydowanie lepiej zarabia w okresach wyższych stóp procentowych. Teraz banki muszą się liczyć z gorszymi wynikami. Wiemy już, jaki wpływ ostatnia decyzja RPP będzie miała na Alior Bank i Pekao.

bEqAYSiL

Z wyliczeń Alior Banku wynika, że ostatnie cięcie stóp obniży jego zyski o około 41-48 mln zł w skali jednego kwartału. Jeśli dodać do tego obniżki z marca i kwietnia, czyli łączny spadek z 1,5 do 0,1 proc., wychodzi, że wyniki spadną między 116 a 133 mln zł. W całym 2020 roku będzie to kilkaset milionów.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Zarząd banku podkreślił jednocześnie, że obecnie nie jest w stanie oszacować wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na poziom kosztów ryzyka. Zapewnił jednak, że wskaźniki płynności banku utrzymują się na wysokich, bezpiecznych poziomach. Pozycja kapitałowa pozostaje niezagrożona.

bEqAYSiR

"Ze względu na już obserwowane i dalej prognozowane zmniejszenie aktywności gospodarczej w Polsce, bank spodziewa się ograniczenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i, co za tym idzie, niższej sprzedaży produktów finansowych" - czytamy w komunikacie.

Głównym właścicielem Alior Banku jest PZU. Największy polski ubezpieczyciel ma też udziały w Pekao, którego zarząd także przedstawił swoje szacunki dotyczące strat związanych z niemal zerowymi stopami procentowymi.

bEqAYSiS

"Trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w 2020 roku o około 650-700 mln zł w skutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę" - wskazuje Pekao.

Bank zapowiedział, że przedstawi zaktualizowaną informację dotyczącą wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na wyniki finansowe banku i grupy w raporcie okresowym za drugi kwartał 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqAYSjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
co cię to obc...
rok temu
bardzo dobrze pieprzeni lichwiarze
macmichal
rok temu
Co za manipulacja! Banki nie stracą tylko nie zarobią tyle ile planowały. Największymi wygranymi są kredytobiorcy!
Fundatorzy kr...
rok temu
Co tam banki (te sobie odbiją) a ile stracą drobni ciułacze detaliczni klienci banków ?
bEqAYSjn
Mój nick
rok temu
Tym z banków to wiecznie się krzywda dzieje. Ciągle tracą a mimo to zysk sektora w zeszłym roku to prawie 15 MILIARDÓW zł.
marcin
rok temu
Przy takich % na lokatach to nie ma sensu trzymać kasy w bankach, już większość wyciągnąłem, złodzieje nie będą mieli zysków z obrotów moją kasą.
...
Następna strona