Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Banki zarobiły ponad 14 mld zł. Zyski rosną w dwucyfrowym tempie

11
Podziel się:

Obracając pieniędzmi klientów banki zarabiają krocie. Według najnowszych danych KNF, po pierwszych jedenastu miesiącach tego roku zarobiły na czysto 14,2 mld zł.

Banki mają się coraz lepiej.
Banki mają się coraz lepiej. (Pixabay.com)

Komisja Nadzoru Finansowego podsumowała wyniki sektora bankowego osiągnięte od stycznia do listopada. Okazuje się, że zyski banków są o 11,2 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 roku. Zysk netto wynosi dokładnie 14,19 mld zł.

Wynik jest już lepszy niż w całym 2017 roku, gdy zyski wyniosły 13,68 mld zł. Złożyły się na to zarówno większe dochody z odsetek, jak i prowizji. Na odsetkach, a więc głównie różnicy z oprocentowania depozytów i kredytów, miały 40,75 mld zł. Prawie 11,4 mld pochodziło z prowizji.

Wynik z odsetek urósł o 4,9 proc., a z prowizji o 9,5 proc. W rok większe okazują się też koszty działalności banków, ale skala jest wyraźnie mniejsza (1,6 proc.) Z nadwyżką nadrobione zostały też odpisy na trudne kredyty.

Zobacz także: Polacy pokochali bankowość mobilną. Znikają tradycyjne banki

Łączny współczynnik kapitałowy sektora banków komercyjnych i spółdzielczych na koniec września wyniósł 19,21 proc. w porównaniu do 18,96 proc. na koniec grudnia 2017. To oznacza, że pieniądze klientów są coraz bardziej bezpieczne.

Komisja przy okazji publikacji nowych statystyk poinformowała, że od stycznia 2018 dane miesięczne sektora bankowego prezentowane są w nowym układzie, uwzględniającym zmiany w zasadach rachunkowości oraz zmiany jakie zaszły w obszarze sprawozdawczości obowiązkowej banków. Dane historyczne (do grudnia 2017 roku) prezentowane w ramach danych miesięcznych zostały w miarę możliwości dopasowane do aktualnie obowiązującego układu prezentacyjnego. Można więc je porównywać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
xx
5 lata temu
Odsetki, opłaty ,prowizje coraz wyższe to co się dziwić .
ac
5 lata temu
patologia złodziejska
ac
5 lata temu
patologia złodziejska
To złodzieje
5 lata temu
A w czasie miedzy świętami w kolejce do kasy w Santanderze czekałem 2 razy po godzinie.
Ja
5 lata temu
Kredyt na 10%,a lokata 2%.To zwykła lichwa, która przed wojną była karana więzieniem