Notowania

finanse
08.01.2019 12:54

Banki zarobiły ponad 14 mld zł. Zyski rosną w dwucyfrowym tempie

Obracając pieniędzmi klientów banki zarabiają krocie. Według najnowszych danych KNF, po pierwszych jedenastu miesiącach tego roku zarobiły na czysto 14,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Banki mają się coraz lepiej.

Komisja Nadzoru Finansowego podsumowała wyniki sektora bankowego osiągnięte od stycznia do listopada. Okazuje się, że zyski banków są o 11,2 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 roku. Zysk netto wynosi dokładnie 14,19 mld zł.

Wynik jest już lepszy niż w całym 2017 roku, gdy zyski wyniosły 13,68 mld zł. Złożyły się na to zarówno większe dochody z odsetek, jak i prowizji. Na odsetkach, a więc głównie różnicy z oprocentowania depozytów i kredytów, miały 40,75 mld zł. Prawie 11,4 mld pochodziło z prowizji.

Wynik z odsetek urósł o 4,9 proc., a z prowizji o 9,5 proc. W rok większe okazują się też koszty działalności banków, ale skala jest wyraźnie mniejsza (1,6 proc.) Z nadwyżką nadrobione zostały też odpisy na trudne kredyty.

Polacy pokochali bankowość mobilną. Znikają tradycyjne banki

Łączny współczynnik kapitałowy sektora banków komercyjnych i spółdzielczych na koniec września wyniósł 19,21 proc. w porównaniu do 18,96 proc. na koniec grudnia 2017. To oznacza, że pieniądze klientów są coraz bardziej bezpieczne.

Komisja przy okazji publikacji nowych statystyk poinformowała, że od stycznia 2018 dane miesięczne sektora bankowego prezentowane są w nowym układzie, uwzględniającym zmiany w zasadach rachunkowości oraz zmiany jakie zaszły w obszarze sprawozdawczości obowiązkowej banków. Dane historyczne (do grudnia 2017 roku) prezentowane w ramach danych miesięcznych zostały w miarę możliwości dopasowane do aktualnie obowiązującego układu prezentacyjnego. Można więc je porównywać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, newconnect
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2019

abc...to oznacza tylko jedno - banki zarabiają wystarczająco na oprocentowaniu kredytów, a ludzie nie zarabiają wystarczająco na oprocentowaniu depozytów !

08-01-2019

KazimierzJak działają banki wszyscy wiemy, okradają klientów i to w coraz bezczelniejszy sposób. Ponieważ robią to pod parasolem ochronnym Państwa mogą czuć … Czytaj całość

08-01-2019

nie wierzęMamy 8 dzień roku a banki zarobiły już 14,2 mld zł. w tym roku. Cuda jednak się zdarzają. A tak na marginesie - myślcie trochę co piszecie !!!!!

Rozwiń komentarze (11)