Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGK ma umowę z MRiRW dot. powstania Funduszu Gwarancji Rolnych

0
Podziel się:

Na podstawie umowy zawartej dziś pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, którego celem jest ułatwienie rolnikom oraz przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego dostępu do kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych, podał BGK. MRiRW  jako instytucja zarządzająca PROW 2014-2020, zapewni wkład finansowy w wysokości 50 mln euro.

BGK ma umowę z MRiRW dot. powstania Funduszu Gwarancji Rolnych

"Fundusz Gwarancji Rolnych to pierwszy w Polsce instrument finansowy dedykowany wyłącznie rolnikom i przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej" - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że głównym celem gwarancji w PROW 2014-2020 jest ułatwienie rolnikom oraz przedsiębiorcom przetwórstwa rolno-spożywczego dostępu do kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych.

"Gwarancje dla rolników to jeden z wielu produktów Banku Gospodarstwa Krajowego oferowanych przedsiębiorcom. Nasza dotychczasowa współpraca z komercyjnymi i spółdzielczymi bankami pozwala wykorzystać w tej ofercie jak najlepsze praktyki, dzięki czemu rolnicy będą mogli korzystać z gwarancji na dogodniejszych dla nich warunkach. To ważne z perspektywy Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju" - powiedział członek zarządu BGK Wojciech Hann, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z zawartą umową, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako instytucja zarządzająca PROW 2014-2020, zapewni wkład finansowy w wysokości 50 mln euro. Ze względu na towarzyszący instrumentom gwarancyjnym efekt mnożnikowy, czyli przyciąganie środków sektora bankowego, zaangażowanie tych środków pozwoli na wygenerowanie akcji kredytowej w wysokości ok. 1,1 mld zł, co pozwoli na sfinansowanie 1,4 tys. operacji, podano także.

W ten sposób wsparcie w PROW 2014-2020, które do tej pory ograniczało się do wsparcia dotacyjnego, będzie kierowane do ostatecznych odbiorców także w formach o charakterze zwrotnym - w tym przypadku w formie gwarancji spłaty kredytów, podkreślono.

Minister powierzył BGK funkcję podmiotu wdrażającego instrument finansowy w formie gwarancji spłaty kredytów w sektorze rolno-spożywczym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)