Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGK obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce do 4,2-4,3% w 2019 r.

0
Podziel się:

Warszawa, 19.11.2019 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) obniżył nieznacznie prognozę tegorocznego wzrostu PKB w Polsce do 4,2-4,3% wobec 4,4% szacowanych wcześniej i oczekuje, że w przyszłym roku wyniesie on 3,7%, prognozują analitycy banku. 

BGK obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce do 4,2-4,3% w 2019 r.

"Spowolnienie będzie w głównej mierze efektem osłabienia kontrybucji eksportu netto ze względu na pogorszenie wyników niemieckiej gospodarki i całej strefy euro. Jednakże ze względu na dobre nastroje gospodarstw domowych wciąż na wysokim poziomie będzie kształtować się dynamika konsumpcji" - czytamy w analizie banku.

Według BGK, za dobrymi nastrojami gospodarstw domowych stoi w głównej mierze kondycja rynku pracy.

Analitycy zwracają uwagę, że czynniki zewnętrze głównie ograniczają tempo wzrostu PKB, a pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB.

"Wiele będzie zależeć od polityki fiskalnej i tego, czy deficyty budżetowe w krajach Eurolandu będą zwiększane, a tym samym pobudzany będzie popyt wewnętrzny w tych krajach" - powiedział Piotr Dmitrowski z Biura Badań i Analiz BGK, cytowany w materiale.

W pierwszej połowie roku Europejski Bank Centralny wstrzymywał się z podejmowaniem luzowania monetarnego, ale już w III kwartale br. postanowił dokonać redukcji stóp oraz zrestartować pakiety luzowania ilościowego. Stopa depozytowa została obniżona do -0,5 proc. z -0,4 proc. Kolejnej decyzji o obniżce stóp można się spodziewać w styczniu (już po zmianie w fotelu szefa EBC - prezesa Mario Draghiego zastąpi Christine Lagarde). Od listopada EBC od nowa uruchamia też program zakupu aktywów o wartości 20 mld euro miesięcznie, przypomniano w materiale.

"Spowolnienie w strefie euro skutkuje luzowaniem polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny i jest to ważny wymiar dla Rady Polityki Pieniężnej. W efekcie nawet przy rosnącej inflacji nie należy oczekiwać podwyżek stóp procentowych. Po drugie, luzowanie polityki w strefie euro będzie skutkować osłabieniem euro wobec innych walut bazowych, np. franka szwajcarskiego. W efekcie, przy względnie stabilnej relacji euro do złotego wciąż na wysokim poziomie będzie się kształtować relacja franka szwajcarskiego do złotego. Ponadto luzowanie polityki w strefie euro będzie czynnikiem sprzyjającym wycenie polskiego długu" - ocenił Dmitrowski.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,9% r/r w III kw. 2019 r. wobec 4,6% wzrostu r/r (po rewizji) w poprzednim kwartale w szybkim szacunku tych danych. W III kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4%.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)