Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIEC: WRP spadł o 1,9 pkt o m/m we wrześniu, rynek pracy ulega poprawie

0
Podziel się:

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 1,9 pkt we wrześniu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Analitycy oczekują, że istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdownu nie zrealizuje się.

BIEC: WRP spadł o 1,9 pkt o m/m we wrześniu, rynek pracy ulega poprawie

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia we wrześniu zmalał o niespełna 2 punkty. Skala zmian była mniejsza niż przed miesiącem, ale większa niż przed dwoma miesiącami. Tym samym wskaźnik osiągnął wartość z marca br. Wydaje się, że czarne scenariusze prognozujące istotny wzrost bezrobocia w wyniku lockdownu i związanej z nim recesji nie zrealizują się. W znacznym stopniu przyczyniło się do tego w miarę szybkie otwarcie gospodarki. Nie bez znaczenia jednak jest świadomość przedsiębiorców co do stanu zasobów siły roboczej, niskiego współczynnika aktywności zawodowej i trudności ze znalezieniem pracowników" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że sześć z siedmiu zmiennych oddziałuje w kierunku spadku wartości wskaźnika, czyli zapowiadają one spadek stopy bezrobocia, a tym samym poprawę sytuacji na rynku pracy.

"Jedynie wartości dotyczące zwolnień grupowych zapowiadają pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła w ujęciu miesięcznym o 2% (były to jednak znacznie mniejsze wzrosty niż odnotowane w okresie kwiecień-czerwiec)" - czytamy dalej.

BIEC wskazał, że prognozy menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych są mniej pesymistyczne w związku z planami redukcji wielkości zatrudnienia.

"Obecnie w bardzo niewielkim stopniu przeważa odsetek firm, które w najbliższym czasie chcą ograniczać zatrudnienie" - czytamy dalej.

"W efekcie rosną szanse zatrudnieniowe osób bezrobotnych, o czym świadczą wielkości odpływu z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia (wzrost o 6% w porównaniu do lipca br.), czy liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. Wprawdzie w sierpniu w porównaniu do lipca br. odnotowano spadek ofert pracy trafiających do PUP-ów o 10%, ale ich napływ był dwukrotnie większy niż w kwietniu. Liczba rejestrowanych nowych ofert pracy zbliżyła się także do wartości odnotowywanych w okresie wakacyjnym ubiegłego roku" - czytamy dalej.

We wrześniu zmalała także liczba nowo rejestrujących się osób bezrobotnych, a napływ do bezrobocia zbliża się powoli do wielkości odpływu z bezrobocia do zatrudnienia, podano także.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)