Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIK: 62% Polaków złożyło noworoczne postanowienia finansowe

0
Podziel się:

Noworoczne postanowienia finansowe złożyło 62% Polaków, wynika z badania opinii, zrealizowanego w grudniu 2019 r. na zlecenie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Postanowienia dotyczą przede wszystkim oszczędzania na konkretny cel, co potwierdziło 67% badanych. W drugiej kolejności uplasowała się potrzeba oszczędzania w celu zapewnienia sobie "poduszki finansowej". Na czarną godzinę odkładać będzie 44% respondentów.

BIK: 62% Polaków złożyło noworoczne postanowienia finansowe
bEDlSSKZ

Istotne zmiany dotyczące swoich finansów chce wdrożyć 67% kobiet, podczas gdy taki zamiar zadeklarowała niewiele ponad połowa mężczyzn (56%), podano.

"Postanowienia dotyczące spłaty długów czy kredytów plasują się dopiero na 4 miejscu - takie plany miało 22% badanych. Znacznie gorzej wygląda potrzeba zdobywania wiedzy w obszarze finansów - tylko 7% badanych wymieniło w tegorocznych planach dokształcanie się" - czytamy w komunikacie.

W okresie przedświątecznym (1-24 grudnia) w czterech ostatnich latach 2016-2019 banki i SKOK-i udzieliły 2,4 mln szt. kredytów konsumpcyjnych, w tym niewiele ponad 1 mln gotówkowych i 1,4 mln ratalnych. Jak wynika z danych BIK, średni okres umowy zawartej na kredyt gotówkowy wynosi ponad 44 miesiące, 17 miesięcy w przypadku kredytu ratalnego.

bEDlSSLb

Z obserwacji trzech ostatnich lat wynika stabilna, porównywalna skala zaciąganych zobowiązań w omawianym okresie. Jak podaje BIK, w okresie 1-24 grudnia 2019 r. średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego wyniosła 17 180 zł, a ratalnego 4 072 zł, wskazano również.

"Pocieszająca jest także obserwacja rzetelności płatniczej. Udział opóźnionych zobowiązań (ponad 90 dni zaległości po roku od udzielenia kredytu) w przypadku kredytów gotówkowych BIK ocenia jako stabilny, wynosi on 2,3% i utrzymuje się na tym poziomie od ponad 3 lat. W przypadku kredytów ratalnych sytuacja płatnicza poprawia się z roku na rok, co obrazują wyniki w poszczególnych rocznikach: 1,4% w 2016 r., 1,2% w 2017 r. i 0,9% w 2018 r." - podsumowano.

bEDlSSLC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)