Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biotts otrzymał 11,2 mln zł z NCBR na projekt dot. terapii przeciwcukrzycowych

0
Podziel się:

Warszawa, 06.03.2020 (ISBnews) - Biotts otrzymał 11,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na innowacyjną terapię opartą o autorski nośnik transdermalny. Wartość projektu to 14,6 mln zł. Tym samym spółka zamknęła budżet potrzebny na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych, podał Biotts. Rozwiązania spółki umożliwiają transport leków przez skórę - do tej pory podawanie większości farmaceutyków w ten sposób było niemożliwe.

Biotts otrzymał 11,2 mln zł z NCBR na projekt dot. terapii przeciwcukrzycowych
bETQnIad

"W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne" - powiedział partner zarządzający Biotts Konrad Krajewski, cytowany w komunikacie.

Skuteczność samego nośnika Biotts w innowacyjnych terapiach, potwierdziły badania przedkliniczne realizowane dla innych cząsteczek o podobnych właściwościach fizykochemicznych. Pod szyldem Biotts naukowcy tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki. System transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii, podkreślono

"Dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę - skórę. Nasza technologia jest przełomowa - obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki" - powiedział prezes Biotts Paweł Biernat, cytowany w komunikacie.

bETQnIaf

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty - wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie. Badania przedkliniczne Biotts potwierdziły możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny, podano.

"Nasz nośnik działa podobnie do 'korytarza życia' na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Zatem gdy nasz nośnik 'zmiękcza' chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu" - wyjaśnił Krajewski.

Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalna procedurę ochrony PCT.

Jak podkreślono, gra toczy się o wysoką stawkę, bowiem wartość rynku transdermalnych systemów dostarczania leków wyniesie 7,1 mld USD do 2023 r. (wg analiz Markets and Markets). Rozwój ten napędza wzrost występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków. Rynek leków przeciw cukrzycy typu II wykazuje dużą dynamikę wzrostu - osiągnie 61,2 mld USD do 2024 r. (wg raportu BIO-TECH Consulting, Identyfikacja kandydatów do rozwoju generycznego o największym potencjale komercyjnym w obszarze chorób cywilizacyjnych).

bETQnIal

Biotts to spółka biotechnologiczna z Wrocławia, rozwijająca autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii i chorób autoimmunologicznych. Zespół naukowców Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego. Unikalne właściwości systemu kilkukrotnie zwiększają biodostępność substancji czynnych, umożliwiając im penetrację przez bariery skórne aż do kilku centymetrów, tym samym sięgając tkanek miękkich oraz kości. Spółka zajmuje się także świadczeniem usług badawczo-rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, kosmetycznych i chemicznych z całego świata.

bETQnIaG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)