Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Bogaci inwestorzy trzymają się akcji. Co trzeci chce zwiększyć inwestycje

5
Podziel się:

Prawie połowa zamożnych inwestorów planuje utrzymanie swoich inwestycji giełdowych na tym samym poziomie w okresie nadchodzących sześciu miesięcy, a 37 proc. ankietowanych zamierza nawet dokupić akcji - wynika z globalnej ankiety UBS.

Zamożni inwestorzy nie rezygnują z akcji w czasie koronawirusa.
Zamożni inwestorzy nie rezygnują z akcji w czasie koronawirusa. (Flickr)

Mimo kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem i początkowo mocnych spadków na światowych giełdach, zamożni inwestorzy i właściciele firm w dłuższej perspektywie zachowują optymizm - pokazują najnowsze wyniki kwartalnej ankiety Investor Sentiment przeprowadzonej na całym świecie przez UBS.

W badaniu wzięło udział 4108 zamożnych inwestorów i właścicieli firm z 14 rynków. Około 70 proc. respondentów wykazało optymizm co do długoterminowych perspektyw gospodarczych w ich regionie. Te dane nie uległy większym zmianom w porównaniu z poprzednią ankietą, przeprowadzoną trzy miesiące wcześniej.

Gorzej w krótszym terminie. Tu optymizm wyraża 46 proc. badanych wobec 67 proc. trzy miesiące temu.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

Udział optymistów zmniejszył się w największym stopniu w USA (z 68 proc. do 30 proc.), a w najmniejszym w Europie (z 58 proc. do 50 proc.). W Azji spadł on z 71 proc. do 55 proc., a w Ameryce Łacińskiej z 60 do 49 proc.

Łącznie na świecie 47 proc. inwestorów planuje utrzymać swoje inwestycje giełdowe bez zmian w okresie nadchodzących sześciu miesięcy. Z kolei 37 proc. planuje je zwiększyć. Ponadto, 23 proc. wierzy, że obecny okres jest odpowiednią chwilą na nabycie akcji, a 61 proc. rozważy nabycie akcji, jeśli ich ceny spadną o kolejne 5-20 proc.

Zarówno inwestorzy jaki i właściciele firm wymieniają koronawirusa jako główny powód do obaw.

- Ich prognozy, co do najgorszej fali kryzysu, różnią się między sobą. Jedna trzecia z nich wymienia czerwiec, pozostali po równo jesień oraz koniec roku lub jeszcze później - wskazuje Paula Polito, wiceprezes działu w UBS Global Wealth Management.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
heh
4 lata temu
Do nich jeszcze nie dotarło że świat się totalnie zmienił.
nww
4 lata temu
A druga polowa zamierza wyprzedawac? W tym 37% ostro?
Domi
4 lata temu
Powiedzenia ha ha .Pozdrawiam
:):):)
4 lata temu
🐗🤗🐟
zuza
4 lata temu
Takie dokładne dane ?kiedy i kto zrobił te badania ?może zbadacie warunki płacy i pracy spółek tych panów na których się bogacą .....Fajnie by było gdyby też były tak optymistyczne i nie martwili się o jutro.....Bo to to reklama jednostronna ocena .A liczy się całokształt .Artykuł o niczym