Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Borys z PFR: Dziś rusza tarcza finansowa dla dużych firm

1
Podziel się

Dziś rozpoczyna się wdrażanie tarczy finansowej dla dużych firm, zapowiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Borys z PFR: Dziś rusza tarcza finansowa dla dużych firm
(Materiały prasowe)
bErLwzYR

"Program tarczy finansowej dla dużych firm startujemy w dniu dzisiejszym. [...] Zakłada on trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, preferencyjne, instrumenty kapitałowe. Wszystkie te rodzaje finansowania wymagały odrębnej notyfikacji. Negocjacje trwały od połowy kwietnia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni uzyskaliśmy zgody na udzielanie finansowania w postaci pożyczek płynnościowych, pożyczek preferencyjnych i czekamy jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej na zgodę na instrumenty kapitałowe" - powiedział Borys podczas wideokonferencji.

Dodał, że spodziewa się tej zgody w najbliższych dniach.

Borys podkreślił, że rządowy program pomocowy w związku z COVID-19 jest pierwszym w UE, który zapewnia tak szerokie wsparcie dla przedsiębiorstw o wartości 25 mld zł w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych oraz kapitału.

bErLwzYT

Program dla dużych firm składa się z trzech części:

  • pożyczki płynnościowe PFR dla dużych firm (łączna kwota: 10 mld zł; finansowanie celem zabezpieczenia płynności przedsiębiorstw w postaci pożyczek na okres do 4 lat w wysokości do 1 mld zł)
  • pożyczki preferencyjne PFR dla dużych firm (łączna kwota: 7,5 mld zł; finansowanie celem zabezpieczenia płynności w połączeniu z rekompensatą bezpośrednich strat na skutek restrykcji sanitarnych w związku z COVID-19: do 750 mln zł na okres do 4 lat)
  • finansowanie kapitałowe PFR dla dużych firm (łączna kwota: 7,5 mld zł; finansowanie o charakterze kapitałowym celem obniżenia zadłużenia firmy do poziomu sprzed COVID-19 lub na inwestycje: kapitał lub obligacje zamienne, do 1 mld zł), podał PFR.
bErLwzYZ

Przedsiębiorca może łączyć instrumenty i uzyskać finansowanie w różnych formach, podkreślił.

Od 29 kwietnia 17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych przyjmuje drogą elektroniczną wnioski o udzielenie subwencji w ramach programu. Mikrofirmy (zatrudniające co najmniej 1 pracownika) oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci subwencji finansowych o łącznej wartości 75 mld zł. Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł. 75% subwencji może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności.

bErLwzZu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
max
rok temu
jak firmy nie podzielą się tymi pieniędzmi z pracownikami to dalej będzie kryzys, bo to konsumenci napędzają gospodarkę.