Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
09.06.2020 12:58

Borys z PFR: Dziś rusza tarcza finansowa dla dużych firm

Dziś rozpoczyna się wdrażanie tarczy finansowej dla dużych firm, zapowiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

"Program tarczy finansowej dla dużych firm startujemy w dniu dzisiejszym. [...] Zakłada on trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, preferencyjne, instrumenty kapitałowe. Wszystkie te rodzaje finansowania wymagały odrębnej notyfikacji. Negocjacje trwały od połowy kwietnia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni uzyskaliśmy zgody na udzielanie finansowania w postaci pożyczek płynnościowych, pożyczek preferencyjnych i czekamy jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej na zgodę na instrumenty kapitałowe" - powiedział Borys podczas wideokonferencji.

Dodał, że spodziewa się tej zgody w najbliższych dniach.

Borys podkreślił, że rządowy program pomocowy w związku z COVID-19 jest pierwszym w UE, który zapewnia tak szerokie wsparcie dla przedsiębiorstw o wartości 25 mld zł w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych oraz kapitału.

Program dla dużych firm składa się z trzech części:

  • pożyczki płynnościowe PFR dla dużych firm (łączna kwota: 10 mld zł; finansowanie celem zabezpieczenia płynności przedsiębiorstw w postaci pożyczek na okres do 4 lat w wysokości do 1 mld zł)
  • pożyczki preferencyjne PFR dla dużych firm (łączna kwota: 7,5 mld zł; finansowanie celem zabezpieczenia płynności w połączeniu z rekompensatą bezpośrednich strat na skutek restrykcji sanitarnych w związku z COVID-19: do 750 mln zł na okres do 4 lat)
  • finansowanie kapitałowe PFR dla dużych firm (łączna kwota: 7,5 mld zł; finansowanie o charakterze kapitałowym celem obniżenia zadłużenia firmy do poziomu sprzed COVID-19 lub na inwestycje: kapitał lub obligacje zamienne, do 1 mld zł), podał PFR.

Przedsiębiorca może łączyć instrumenty i uzyskać finansowanie w różnych formach, podkreślił.

Od 29 kwietnia 17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych przyjmuje drogą elektroniczną wnioski o udzielenie subwencji w ramach programu. Mikrofirmy (zatrudniające co najmniej 1 pracownika) oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa otrzymają pomoc w postaci subwencji finansowych o łącznej wartości 75 mld zł. Mikrofirmy mogą uzyskać pomoc do 324 tys. zł, a MŚP do 3,5 mln zł. 75% subwencji może być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania miejsc pracy i działalności.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2020

maxjak firmy nie podzielą się tymi pieniędzmi z pracownikami to dalej będzie kryzys, bo to konsumenci napędzają gospodarkę.

Rozwiń komentarze (1)