Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena złota utrzymuje się powyżej 1300 USD za uncję

0
Podziel się:

Warszawa, 11.04.2019 (ISBnews/ Superfund TFI) - Wśród inwestorów na rynku złota w ostatnim czasie pojawiło się więcej optymizmu. Ostatnie kilka sesji było na tym rynku okresem zwyżek cen, które pozwoliły cenom tego kruszcu na powrót ponad poziom 1300 USD za uncję. Jeszcze tydzień temu taki scenariusz wcale nie był bliski realizacji, ponieważ cena złota przez praktycznie cały poprzedni tydzień tkwiła w konsolidacji poniżej bariery na poziomie 1300 USD za uncję.

Cena złota utrzymuje się powyżej 1300 USD za uncję

Sytuacja na rynku złota w ostatnim czasie miała wyraźny związek z notowaniami amerykańskiego dolara. Tydzień temu wartość waluty Stanów Zjednoczonych tkwiła w miejscu, jednak ostatnie kilka sesji były czasem przeceny amerykańskiego dolara. Złoto i USD wykazują negatywną korelację, więc słabość dolara sprzyja wzrostom notowań kruszcu.

Centralnym punktem wczorajszej sesji na rynku dolara oraz na rynku złota była publikacja minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Dokument skupiał się przede wszystkim na gołębiej polityce monetarnej prowadzonej przez Fed, uzasadnianej obawami o spowolnienie gospodarcze na świecie. Rezerwa Federalna w ostatnich miesiącach wyraźniej zmieniła swoje podejście do stóp procentowych, ogłaszając, że nie będzie się śpieszyć z kolejnymi podwyżkami. Mimo że Fed zostawił sobie otwartą furtkę do podniesienia stóp procentowych w przyszłym roku, to nie można wykluczyć, że cykl podwyżek mógł się już zakończyć. Zwłaszcza jeśli sytuacja w globalnej gospodarce nie będzie prezentowała lepszych perspektyw, to Fed nie będzie podnosił stóp procentowych w USA.

Tymczasem Europejski Bank Centralny wczoraj przedstawił niezmienioną wizję swojej polityki monetarnej. Bank utrzymał gołębie nastawienie oraz zwrócił uwagę na trudną sytuację gospodarczą strefy euro. Obawy dotyczące przyszłości europejskiej gospodarki są jednym z dodatkowych czynników, pomagających cenom złota we wzrostach. Kruszec ma opinię ,,bezpiecznej przystani", czyli aktywa, które staje się bardziej atrakcyjne w przypadku niepewności na globalnym rynku.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)