Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Daniel Obajtek ma poparcie właścicieli Orlenu. Przeciw tylko kilka procent głosów

350
Podziel się:

Nie było niespodzianki. Prezes Orlenu Daniel Obajtek dostał pozytywną ocenę za swoją pracę w 2020 roku. Choć nie było jednomyślności wśród właścicieli spółki i inni członkowie zarządu mieli mniej głosów "przeciw".

Daniel Obajtek ma poparcie właścicieli Orlenu. Przeciw tylko kilka procent głosów
Właściciele PKN Orlen zebrali się na corocznym walnym zgromadzeniu. (PKN Orlen | Wikimedia Commons)

Trwa jedno z najważniejszych zebrań właścicieli spółki PKN Orlen. W planach czwartkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy były głosowania kilkunastu punktów.

Wśród nich były m.in. uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok, udzielenia absolutorium zarządowi, zmian w statucie czy rozliczenia strat i uchwalenia podziału zysków z poprzednich lat.

W obradach udział wzięło 493 akcjonariuszy, do których należy łącznie około 273 mln akcji PKN Orlen, odpowiadających za blisko 65 proc. wszystkich udziałów. Głównym właścicielem jest Skarb Państwa, do którego należy około 27,5 proc. głosów.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Poparcie dla prezesa Obajtka

Jedno z kluczowych głosowań dotyczyło udzielenia tzw. absolutorium członkom zarządu Orlenu, czyli wydania pozytywnej opinii dotyczącej wykonania przez nich obowiązków zarządczych w 2020 roku. Zazwyczaj to tylko formalność, ale dzień przed walnym zgromadzeniem pojawiły się głosy, że takiego absolutorium mógłby nie dostać prezes Daniel Obajtek lub nie byłoby co do tego jednomyślności.

Wokół jego osoby głośno było ostatnio. Nie tylko w związku z wielkimi inwestycjami spółki, ale też w związku z dość dużym majątkiem czy tzw. "taśmami Obajtka". Nie dotyczyło to jednak jego działań jako szefa państwowej spółki.

Okazało się, że pozycja szefa Orlenu jest ciągle bardzo mocna i przytłaczająca większość akcjonariuszy obecnych na zebraniu była na "tak" (prawie 241 mln głosów). Przeciw absolutorium było 31,5 mln głosów reprezentujących około 7 proc. wszystkich akcji.

Podobnie przeciw absolutorium było około 30 mln akcji w stosunku do wszystkich innych członków zarządu Orlenu, którzy tym samym także uzyskali absolutorium. Warto jednak zauważyć, że to jednak prezes Obajtek otrzymał najwięcej głosów "przeciw".

Jeden z akcjonariuszy w trakcie zebrania zabrał głos i wyraził swoje niezadowolenie z kierunku, w którym idzie PKN Orlen. Wskazał, że styl zarządzania jest w stylu koreańskim, bo firma zamiast skupić się na głównej działalności paliwowo-energetycznej wykupuje biznesy z kompletnie innych branż. Takim przypadkiem jest np. zakup wydawcy Polska Press.

Główny głos w Orlenie ma jednak Skarb Państwa, a zarówno minister aktywów państwowych Jacek Sasin (nadzoruje spółkę) jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński czy premier Mateusz Morawiecki nie kryją się z poparciem tego, co robi Daniel Obajtek.

Kaczyński w telewizji wPolsce mówił jakiś czas temu, że prezes Orlenu "to jest zupełnie niezwykły człowiek, jeżeli chodzi o talent organizacyjny, dynamikę, łatwość podejmowania decyzji i to celnych decyzji, słusznych decyzji. (...) Jest nadzieją nie naszego obozu politycznego, nie jakiejś grupy partykularnej, tylko po prostu Polski. Wszystkich Polaków, którzy chcą po prostu dobra naszego narodu".

Na zgromadzeniu akcjonariuszy zabrakło prezesa Daniela Obajtka.

Bez niespodzianek w innych uchwałach

Podczas zebrania akcjonariusze zatwierdzili sprawozdania za 2020 rok, choć nie wszyscy byli "za". Przeciw uchwałom byli posiadacze około 100 tys. głosów, a wstrzymali się od głosu posiadacze blisko 560 tys. akcji. To jednak tylko ułamkowa część procenta wszystkich akcji.

Bez niespodzianek zakończyły się też głosowania w sprawie pokrycia straty, którą wykazała sama spółka PKN Orlen w 2020 roku (2,35 mld zł) oraz wypłaty dywidendy (1,5 mld zł) w kwocie 3,50 zł na akcję.

Warto jednak dodać, że jeden z akcjonariuszy zasugerował, że propozycja zarządu w kwestii dywidendy jest za niska. Zamiast 3,50 zł na akcję proponował 5,47 zł. Ze względu na brak formalnej uchwały w tym zakresie propozycja ta nawet nie została poddana pod głosowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(350)
bezrobotny
2 lata temu
tylko na te obroty i zyski to płacimy my wszyscy bo poparz jak drożeje paliwo i gaz na stacjach
hebrat
2 lata temu
Poparcie ma spore bo jednak zasługi tez nie są małe. Mnie się podoba jak mu dobrze idzie i zdecydowanie działa w każdym aspekcie biznesu, to daje mu przewagę i zyski.
kajtowa
2 lata temu
Popatrzcie, jak jest w artykule Pan Obajtek to hejty sypią się z lewa i prawa, a może warto się zastanowić? Przeczytajcie ile Daniel ogarnął dla innych spółek to sami zobaczcie jak sprawa wygląda.
hanka7
2 lata temu
Brawo dla Pana Daniela, mało dobrego się o nim mówi, a jednak robi kawał dobrej roboty godnej zauważenia.
Jola
2 lata temu
Oby dalej iść do przodu i nie patrzeć na tych, którzy w Pana nie wierzą. Pan Daniel to zdecydowanie bardzo zaradna osoba.
...
Następna strona