Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Dla nich reforma OFE oznacza zakręcenie kurka z pieniędzmi. Zarobili w 2020 roku 345 mln zł

19
Podziel się:

Tzw. reforma OFE utknęła w sejmie, choć raczej nie oznacza to rezygnacji z likwidacji funduszy emerytalnych. Prawdopodobnie 2020 rok był ostatnim pełnym rokiem, w którym działały. Zarządzające nimi towarzystwa już nie zarobią, a mowa o pieniądzach rzędu kilkuset milionów złotych.

Dla nich reforma OFE oznacza zakręcenie kurka z pieniędzmi. Zarobili w 2020 roku 345 mln zł
Zarządzanie funduszami emerytalnymi to zyskowny biznes. (iStock)

Miała być reforma kończąca wieloletnią sagę. Miało też być nawet 22 mld zł dodatkowych środków dla budżetu. Miało, ale - przynajmniej na razie - nie będzie. Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych po raz kolejny utknęła. Rok temu zablokował ją koronawirus, dziś blokuje konflikt w Zjednoczonej Prawicy.

Projekt pierwotnie zakładał, że od 1 czerwca Polacy mają decydować, czy środki zgromadzone w OFE zostają przeniesione do IKE czy do ZUS. Teraz mówi się już o możliwym opóźnieniu o miesiąc lub dwa. Póki co z reformy rząd się nie wycofuje.

Reforma do tak na prawdę likwidacja OFE i oznacza m.in. koniec Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE), które nimi zarządzały. A przynajmniej w zakresie obsługi OFE. W ten sposób rząd zakręca kurek z pieniędzmi, a mowa o sporych kwotach, liczonych w setkach milionów złotych.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

W 2020 roku wszystkie PTE zarządzające OFE wypracowały zysk w wysokości 345 mln 606 tys. zł - wynika z raportu opublikowanego w piątek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z zyskami za 2019 rok, zaliczyły spory regres. Wtedy zysk netto sięgał 494 mln zł. Zjazd jest więc 30-procentowy.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim roku dość znacząco spadły przychody PTE z zarządzania OFE - z 966 do 905 mln zł. Jednocześnie wzrosły jeszcze mocniej koszty - z 383 do 495 mln zł.

Bardziej szczegółowy rachunek pokazuje kilkanaście różnych rodzajów kosztów, które ponoszą PTE. Mowa m.in. o opłatach na rzecz agentów transferowych i kosztach rejestrów członków funduszy, kosztach związanych z rozliczeniami z ZUS czy promocją.

Marketing i reklama w 2020 roku pochłonęły 3,1 mln zł. Z kolei koszty wynagrodzeń ludzi, których zatrudniają PTE, to ponad 73 mln zł w skali roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
TheQueenBitch...
3 lata temu
Od czasu jak Tusk z PO dokonał 1 rozbioru OFE ..a Rzepliński z TK orzekł że to pieniądze publiczne...mam w d.. te ich reformy...nawet nie wiem czy mam tam jakieś pieniądze czy wszystko jest w zusie... Odrebna sprawa to zarządzający funduszami...to większe kur... niż PO i PiS razem.wzięte.. Pierwszy przykład z brzegu??? Spółka Asbis której akcje sprzedawali kilka lat temu nawet poniżej 1 zł...w tym roku spółka wyplacila 30 centów (w dolarach się rozlicza) dywidendy..
Mini
3 lata temu
PPK to jest to samo co OFE
łolaF
3 lata temu
odkładałem na OFE od początku ufając rządowi o lepszej przyszłosci na emeryturze. Dzisiaj wiem , ze ufac rządzącym to coś najgłupszego co mozna zrobić. moje skromne oszczędności z wielu lat pracy rozgrabią hieny. Boleje ,ze nie jestem młody by jeszcze ułozyc sobie życie jak inni którzy stąd uciekaja do normalności w innych krajach
subiektywnie
3 lata temu
i znowu pod nazwą "reforma" PIS nam funduje dojną zmianę
Zarządca
3 lata temu
Teraz czas na IKE :D Buuuuuuuuuuuhahahahahahahahahahahahahaha....................