Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Duży bank przystępuje do ugody z frankowiczami. Na razie w ramach pilotażu

43
Podziel się

PKO BP w ramach pilotażu planuje przystąpić do ugody z grupą kilkudziesięciu frankowiczów - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe banku.

Duży bank przystępuje do ugody z frankowiczami. Na razie w ramach pilotażu
PKO BP przeprowadza pilotaż ugód z frankowiczami. Bank chce zawrzeć ugody zgodnie z propozycją KNF. (Adobe Stock)
bEgxDaXp

Z informacji przekazanych PAP Biznes wynika, że PKO BP jest w trakcie pilotażu, w ramach którego planuje przystąpić do ugody z grupą kilkudziesięciu frankowiczów.

"Zależy nam na tym, aby w trakcie pilotażu nabrać pewności, że proces zawierania ugód został dobrze przygotowany i będzie przebiegał sprawnie" - poinformował bank.

PKO BP zawarł już w sądzie z klientem pierwszą, pilotażową ugodę, dotyczącą kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Po zakończeniu pilotażu decyzję w sprawie ugód mają podjąć akcjonariusze banku.

bEgxDaXr
Zobacz także: Nowa normalność dla branży IT: nowe horyzonty, nowe rynki i cyfrowa rewolucja

Pod koniec 2020 roku KNF zaproponował bankom, by przedstawiły klientom warunki ugód. KNF chciała, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Z kolei we wtorek NBP podał, że może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki szeregu warunków.

bEgxDaXx

mBank jako jedyny w sektorze podał szacunki przeprowadzenia takiej operacji. Bank ocenia, że mógłby to być koszt rzędu 4,7 do 5,4 mld zł. Prezes przyznaje, że wolałby już zamknąć ten temat. Wskazuje, że sami klienci nie koniecznie chcą takich ugód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgxDaXS
giełda
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
mikibluaj
4 miesiące temu
patrząc na wyroki do 2020 r i orzeczenia TSUE zastanawia jak sądy krajowe czytają prawo. zgoła odmiennie niż Trybunał Sprawidliwości. trochę to przerażające skoro same przepisy się nie zmieniły a wyroki owszem o 180 stopni. oby SN wziął to pod uwagę podczas odpowiadania na pytania tak by nie trzba było znowu odkręcać wszystkiego
ŁukaszO
4 miesiące temu
Dlaczego nikt nie mówi, że aktualnie mamy podobną sytuację jak w momencie wypuszczania kredytów frankowych na potęgę? Aktualnie udzielane są kredyty każdemu, nawet tym, którzy niewiele zarabiają i to już od 10% wkładu a nikt nie zwraca uwagi na to, że WIBOR jest na absurdalnie niskim poziomie. Teraz mamy WIBOR na poziomie 0,22% a chwilę temu był na poziomie 1,75%. Gdy tylko wróci do tego poziomu (a wróci dość szybko), to z dzisiejszej raty 1500zł zrobi się 1900zł. A kto powiedział, że tylko wróci do tego poziomu sprzed pandemii a nie przebije go? Zobaczcie sobie kurs WIBOR 3m z przestrzeni 13lat. W 2008r był na poziomie 6,85% - wiecie ile wtedy wynosi rata? Dokładnie 2x więcej - 3000zł. OSTROŻNIE!!! Nigdy nie bierzcie kredytów, gdy jego spłata będzie szła na styk z Waszymi możliwościami. Kredyt to świetna dźwignia finansowa, ale dlaczego nie kształcimy się w tym temacie zanim zwiążemy się z nim na nawet 40lat? Dlaczego kupując auto czy nawet suszarkę do włosów czytamy opinie, robimy jakiś research a biorąc kredyt bierzemy co dają?
Józef
4 miesiące temu
To obiecanki, boją się wyroków sądowych, w 2018 roku proponowałem PKO BP spłatę reszty kredytu po uśrednionym kursie CHF, odrzucili propozycję, wręcz mnie wyśmiali, teraz proponują "ugodę"... to obiecanki, ludzie nie dajcie się zwieźć, tylko sąd, unieważnienie umowy i zwrot przez bank nienależnie pobranych pieniędzy
bEgxDaXT
jaa
4 miesiące temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
Oszukany
4 miesiące temu
Umowy pseudo frankowe zawierają zakazane prawem polskim i unijnym zapisy!!!!!!!! 95 procent SPRAW jest wygrywanych w sądach!!!!! Teraz banksterzy chcecie ugody???? Za późno!!!!
...
Następna strona