Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ugody z frankowiczami. Dla mBanku mógłby to być koszt rzędu 5 mld zł

41
Podziel się:

Kolejny bank rozważa możliwość dogadania się z frankowiczami na warunkach zaproponowanych przez KNF. Dla mBanku mógłby to być koszt rzędu 4,7 do 5,4 mld zł. Prezes przyznaje, że wolałby już zamknąć ten temat. Wskazuje, że sami klienci nie koniecznie chcą takich ugód.

Ugody z frankowiczami. Dla mBanku mógłby to być koszt rzędu 5 mld zł
Frankowicze czekają na rozstrzygnięcia z bankami. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
bEDiiRAl

PKO Bank Polski kilka dni temu poinformował o zawarciu pierwszej ugody przed sądem z frankowiczami. Nie są znane szczegóły porozumienia, choć bank wskazuje, że są zgodne z propozycją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zainteresowanie swoich klientów tego typu ugodami chce wybadać Santander, którego prezes zapowiedział wysłanie w tym celu specjalnych ankiet. Testy chce przeprowadzić też mBank.

Prezes mBanku, przy okazji wtorkowej prezentacji wyników finansowych za 2020 rok, ocenił, że propozycja przewodniczącego KNF dotycząca zawierania ugód z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne to najdalej idące, rozsądne rozwiązanie problemu.

bEDiiRAn
Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

- Ta teza przewodniczącego, żeby sprowadzić kredyt do historycznego wymiaru kredytu złotowego, przez to niefaworyzowanie tych kredytobiorców - co też nie do końca jest prawdą - ona się w mojej ocenie intelektualnie broni. Abstrahuję w tej chwili od wymiaru prawnego - skomentował sprawę prezes Cezary Stypułkowski.

Poinformował, że mBank jest zwolennikiem porozumień z klientami. Podkreślił jednak, że w oczekiwaniu na skrajne rozwiązania, wielu klientów odmawia takiego porozumienia.

bEDiiRAt

- Będziemy to testowali, będziemy starali się w tych warunkach dotrzeć testowo do niektórych klientów, żeby zobaczyć, jak ten proces mógłby wyglądać. Bałbym się użyć słowa 'pilot', my raczej byśmy chcieli testować pewne scenariusze - i operacyjne i warunków - na ograniczonej grupie klientów, aby pozyskać większą wiedzę na temat tego, jak taki schemat funkcjonuje - wskazał.

W kwestii tego, jak duży będzie to zasięg, bank jeszcze nie podjął decyzji, ale do takiego procesu testowania różnych scenariuszy się przygotowuje.

"Nie ma wątpliwości, że z punktu widzenia takiego banku, jak nasz, zamknięcie tej - nazwijmy - sagi byłoby uzasadnione tym, żeby bank mógł w większym stopniu patrzeć w przyszłość" - zaznaczył.

mBank poinformował w raporcie, że łączny potencjalny wpływ realizacji planu konwersji kredytów walutowych na kredyty złotowe według propozycji przewodniczącego KNF na bank wyniósłby od 4,7 do 5,4 mld zł. W zależności od tego, jak duża część portfela kredytowego podlegałaby wymianie.

bEDiiRAu

Prezes przedstawił także wyliczenia dotyczące wpływu rozwiązania kwestii kredytów frankowych na bank w scenariuszach skrajnych.

- W dwóch skrajnych scenariuszach - czyli takim, w którym bank używa tabeli kursowej NBP, to koszt dla banku wyniósłby 800 mln zł, a w skrajnym wypadku - unieważnienia umowy i odmówienia bankowi prawa do dochodzenia roszczeń z tytułu użytkowania kapitału to są to kwoty rzędu 15 mld zł - szacuje Stypułkowski.

Dodaje, że 15 mld zł to wielkość zbliżona do skali kapitału, którym bank operuje, zaś przy poziomie 800 mln zł są to "wielkości do udźwignięcia".

Na 31 grudnia 2020 roku grupa ujęła rezerwę na indywidualne sprawy sądowe dotyczące klauzul indeksacyjnych w kredytach hipotecznych i mieszkaniowych we frankach szwajcarskich w kwocie 1 mld 426,6 mln zł.

bEDiiRAv

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Jego strategicznym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank.

bEDiiRAO
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(41)
Renata
7 miesięcy temu
"....jest zwolennikiem porozumień z klientami..." oczywiście na warunkach banku. Jeśli już to tylko sąd. Sama przechodziłam przez to. Wygrałam ale od momentu, jak chciałam negocjować traktowali mnie jako osobę niewypłacalną, choć nigdy nie spóźniłam się z wpłatami. Proponowali wydłużenie okresu spłaty za podwyższenie oprocentowania, dawali do zrozumienia przejęcie domu ale będę mogła tam mieszkać! tylko nie powiedzieli jak długo. Dopiero jak wzięłam prawników bardzo szybko odpuścili. Myśleli, że znaleźli naiwną. W żadnym przypadku nie informujcie, że chcecie zmienić warunki czy iść na ugodę. Zaraz będę szukali na ciebie haczyka.
Tom
7 miesięcy temu
To dlaczego ten bank wypłacił na koniec roku 2020 milionowe premie dla swoich prezesów i dyrektorów? Bajki piszecie. Największy przekręt XXI wieku to kredyty w CHF.
rest
7 miesięcy temu
żadnych ugód! gangster musi zapłacić za oszustwa!
bEDiiRAP
KredytwPLN
7 miesięcy temu
Kto zapłaci za te ugody, oczywiści kredytobiorcy złotówkowi, każdy wiedział jaki kredyt bierze i było dobrze płacić niskie raty gdy inni spłacali kredyty w PLN. Moje raty też poszły kiedyś w górę i nikt mnie nie wspierał!!! Wzięli we frankach to niech dalej spłacają!!!!
JaS
7 miesięcy temu
Nie wiem skąd prezes mBanku ma takie wiadomości, nikt klientom tego banku takiego pytania nigdy nie zadał!
...
Następna strona