Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBI: Szczecin otrzyma do 85 mln zł kredytu na budowę, remont 250 tanich mieszkań

0
Podziel się:

Szczecin - jako drugie miasto w Polsce - otrzyma kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na sfinansowanie miejskiego planu rozwoju sektora taniego mieszkalnictwa oraz na działania rewitalizacyjne z tym związane, podał bank. EBI zobowiązał się do udzielenia dwóm towarzystwom budownictwa społecznego należącym do Szczecina kredytu w wysokości do 85 mln zł (ok. 20 mln euro) na budowę i remont 250 tanich mieszkań (169 nowych i 81 wyremontowanych) oraz powiązanych z nimi podziemnych miejsc parkingowych.

EBI: Szczecin otrzyma do 85 mln zł kredytu na budowę, remont 250 tanich mieszkań

"Inwestycja w bardziej energooszczędne mieszkania w Szczecinie pozwoli zaoszczędzić ponad 3 200 GJ rocznie, co przełoży się na znacznie mniejsze zużycie energii, niższe emisje i niższe rachunki za energię. Projekt przyczyni się również do usunięcia parkingów ulicznych w centrum miasta w ramach szerzej zakrojonego programu rewitalizacji historycznej części Szczecina" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej w tym sektorze EBI przyznał dwóm przedsiębiorstwom komunalnym w Poznaniu dwa kredyty, dzięki którym sfinansowano budowę i remont ponad 2 300 lokali socjalnych i tanich mieszkań w stolicy Wielkopolski.

Finansowanie przyznane Szczecinowi obejmuje dwie części: umowę ze Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego (STBS) na kwotę nawet 58,25 mln zł (ok. 13,7 mln euro) oraz umowę z Towarzystwem Budownictwa Społecznego Prawobrzeże (TBSP) na kwotę nawet 26,25 mln zł (ok. 6,1 mln euro), wskazano również.

"Operacja jest objęta gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) - filaru finansowego planu inwestycyjnego dla Europy. Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI), filar doradczy planu inwestycyjnego dla Europy, zapewniło wsparcie techniczne dla beneficjentów" - czytamy dalej.

Po raz pierwszy w ramach inwestycji realizowanych w sektorze mieszkalnictwa społecznego o przystępnych cenowo mieszkań finansowanych przez EBI w projekcie położono szczególny nacisk na zieloną infrastrukturę. W związku z tym osobna umowa kredytowa w wysokości 3,4 mln zł (ok. 0,8 mln euro) została zawarta ze Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego na sfinansowanie integracji dachów zielonych, miejskich działek gruntu, systemów kanalizacji deszczowej oraz innych elementów zielonej infrastruktury. Kredyt wchodzi zatem w zakres mechanizmu finansowego na rzecz kapitału naturalnego - instrumentu zarządzanego przez EBI - wspieranego przez gwarancję w ramach programu LIFE oraz ukierunkowanego na inwestycje o charakterze ekosystemowym na rzecz bioróżnorodności i przystosowania się do zmiany klimatu. To pierwszy projekt w ramach mechanizmu finansowego na rzecz kapitału naturalnego zatwierdzony przez bank UE w Polsce oraz pierwszy przypadek, gdy środki w ramach tego mechanizmu uzupełniają finansowanie
projektów w branży mieszkalnictwa społecznego w Europie, podkreślono.

"Jest to pierwszy kredyt EBI dla firm mieszkaniowych ze Szczecina i cieszę się, że pomoże on w rozwiązaniu dwóch problemów, z którymi boryka się sektor mieszkalnictwa społecznego: kurczenia się zasobów mieszkaniowych i coraz gorszej jakości starzejących się lokali. Przystępność cenowa mieszkań oraz tkanka społeczna naszych miast stanowią podstawę agendy miejskiej banku UE. Szczecin jest drugim - ale i nie ostatnim - miastem w Polsce, które uzyskało nasze wsparcie w tym sektorze. Ogromnie cieszy mnie również fakt, że mała, ale ważna część ogólnego finansowania EBI po raz pierwszy czerpie korzyści z mechanizmu finansowego na rzecz kapitału naturalnego - wspólnego instrumentu EBI i Komisji Europejskiej, który dotyczy w szczególności ekologicznych, innowacyjnych rozwiązań miejskich" - powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)