Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Embargo na ropę i gaz z Rosji. Jest gotowość do rozpoczęcia prac

Podziel się:

Jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość państw członkowskich - zdecydowanej większości państw członkowskich - do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych - przekazał Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Embargo na ropę i gaz z Rosji. Jest gotowość do rozpoczęcia prac
ropa, rafineria, ropa naftowa, rurociąg (Adobe Stock, Mike Mareen)

Zdecydowana większość państw członkowskich wyraża gotowość do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami importu z Rosji ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych – przekazał Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

"To, co najważniejsze, to fakt, że zaczynamy zajmować się sektorem energetycznym. Objęty sankcjami zostanie import węgla z Rosji. To bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość państw członkowskich - zdecydowanej większości państw członkowskich - do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych" – wskazał Sadoś.

Dodał, że podczas negocjacji udało się również zminimalizować liczbę derogacji sankcyjnych. "Między innymi udało nam się wyłączyć z derogacji sankcyjnych łodzie rosyjskich oligarchów. Dotykamy sankcjami transportu morskiego. Dotykamy sankcjami transportu drogowego. Oczywiście w dalszym ciągu wiele pracy pozostanie przed nami jeśli chodzi o wyjątki i derogacje" – zaznaczył.

Obowiązek przyłączenia się

Przyznał jednocześnie, że Polska do końca nie jest usatysfakcjonowana skalą postępu. "Uważamy, że z bardzo bolesnymi sankcjami powinniśmy pójść znacznie dalej, no ale oczywiście istotne jest to, że utrzymujemy jedność 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, jedność z G7, z naszymi transatlantyckimi partnerami i z innymi partnerami, którzy stosują te sankcje" – powiedział.

Zaznaczył, że udało się wpisać do pakietu obowiązek dla państw kandydujących do przyłączania się do unijnych sankcji. "Wiemy o tym, że niektóre państwa, w tym na Bałkanach państwa kandydujące, miały z tym problem. Będziemy mieli tutaj wyraźny zapis nakładający na te państwa obowiązek przyłączenia się do unijnych sankcji" – powiedział.

Pełne embargo na handel broni

Dodał, że to, co bardzo ważne, to porozumienie ws. pełne embargo na handel bronią. "Oczywiście skandalem jest, że w 43 dniu wojny tego typu pełne embargo bez wyjątków, bez derogacji, jeszcze nie funkcjonowało. To udało nam się dokonać" - powiedział.

Przekazał, że udało się też zmniejszyć liczbę derogacji nałożonych na rosyjskie instytucje finansowe, między innymi wyłączenie ich z jakichkolwiek możliwości uczestniczenia w przetargach na terenie Unii Europejskiej.

Na liście sankcyjnej – jak mówił – znajdzie się też grupa ponad 30 kolejnych rosyjskich oligarchów wspierających rosyjski reżim.


Bardzo znane, bardzo głośne nazwiska osób zaangażowanych w przeszłości w wielkie procesy. Myślę, że tutaj nasi przyjaciele na Ukrainie będą również usatysfakcjonowani decyzjami, które zapadły – podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP