Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emilewicz podtrzymuje prognozę stopy bezrobocia na poziomie 7-8% na koniec roku

1
Podziel się

Stopa bezrobocia rejestrowanego na poziomie 6% w maju jest niższa niż zakładał miesiąc temu rząd, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jednocześnie podtrzymała oczekiwania dotyczące tego wskaźnika na koniec br. na poziomie 7-8%.

Emilewicz podtrzymuje prognozę stopy bezrobocia na poziomie 7-8% na koniec roku
bErvclGZ

"Bezrobocie jest z pewnością niższe niż zakładaliśmy miesiąc temu, jak może wyglądać. Pozwala nam przewidywać, że szacunki na koniec roku 10-procentowe będą jednak korygowane w dół. Będziemy raczej mówić o 7-8-procentowym poziomie bezrobocia" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom po śniadaniu prasowym.

"To oznacza, że instrumenty tarczy działają, że pracodawcy utrzymują miejsca pracy. Nawet jeśli [pracodawcy] redukują czas pracy, to jednak utrzymują pracowników w zakładach" - dodała.

Jej zdaniem, jest to pozytywny sygnał dla gospodarki.

bErvclHb

"Jeśli gospodarka się budzi - a widzimy to w poziomie konsumpcji, poziomie produktywności, widzimy to nie tylko w odczytach polskich, ale dziś bardzo dobre informacje z Niemiec z Francji [...] - to oznacza, że za chwilę ci pracownicy będą potrzebni" - stwierdziła wicepremier.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec kwietnia 2020 r. wyniosła 6%, czyli wzrosła o 0,2 pkt proc. wobec danych z kwietnia br. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu maja 2020 r. wyniosła 1 011,7 tys. wobec 965,8 tys. miesiąc wcześniej.

W połowie czerwca Emilewicz poinformowała, że rząd skorygował szacunki dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego na koniec 2020 roku do 7-8% z prognozowanych wcześniej 10%.

bErvclHC
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Analityk
rok temu
Pani minister, czy bezrobocie planujecie tak samo jak planowaliście kiedy skończy się pandemia? Niech Pani nie zaklina rzeczywistości, bezrobocie na koniec roku osiągnie dwucyfrowy wynik procentowy.