Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
13.03.2020 12:25

Emilewicz: Szacowany wzrost PKB z powodu epidemii mniejszy o 0,5-1,3 pkt. proc.

Wzrost gospodarczy Polski z powodu epidemii koronawirusa zmniejszy się w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt. proc. wobec prognozowanych 3- 3,5%, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Spowolnienie (...) oczywiście będzie. Szacunki pozostawiamy jeszcze ciągle bez korekty związanej z zamknięciem szkół i z zejściem pewnej grupy ludzi z rynku pracy (na urlopy opiekuńcze). Szacujemy je między 0,5 a 1,3 pkt. proc. To ciągle utrzymuje Polskę powyżej 2% wzrostu gospodarczego na ten rok" - powiedziała Emilewicz w rozmowie z gazeta.pl.

Zaznaczyła, że obecnie najważniejsze jest "dostarczenie płynności i utrzymanie małych i średnich firm".

"Analizujemy to codziennie, (...) patrzę też jakie są prognozy dla Polski. Na dziś muszę powiedzieć że od użycia słowa 'kryzys' czy 'recesja' jestem daleka" - podkreśliła Emilewicz. "Czekajmy też na dane z Ministerstwa Finansów (MF). Bo te styczniowo-lutowe są bardzo optymistyczne jeżeli chodzi o wpływy do budżetu państwa. Oczywiście styczeń-luty jeszcze byliśmy daleko od koronawirusa" - dodała.

Jej zdaniem, pełniejszy obraz sytuacji będzie można uzyskać po otrzymaniu danych, dotyczących wpływów podatkowych za marzec.

"Najistotniejsze z mojego punktu widzenia jest dostarczenie kapitału obrotowego małym i średnim firmom. Wiemy, że one są i będą najbardziej dotknięte: branża turystyczna, branża transportowa, hotelarska, gastronomiczna" - powiedziała Emilewicz.

Podkreśliła, że wczoraj prezydent Andrzej Duda rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami banków.

"My wesprzemy pana prezydenta w przygotowaniu odpowiednich rozwiązań, jeśli to będą musiały być rozwiązania legislacyjne" - dodała.

W Polsce zarażenie koronawirusem stwierdzono u 61 osob, jedna osoba zmarła.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz