Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
09.03.2020 14:42

Fitch podtrzymał ratingi IDR Rzeszowa na poziomie BBB+, perspektywa stabilna

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi (IDR) Rzeszowa dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB+. Fitch potwierdził również krajowy rating długoterminowy na poziomie AA (pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienną opinię Fitch, że zgodnie ze scenariuszem ratingowym Fitch wskaźniki zadłużenia Rzeszowa pozostaną porównywalne ze wskaźnikami innych miast o ratingu BBB+, pomimo decyzji rządu w zakresie obniżenia stawki PIT (od listopada 2019r.) i podwyżek płac nauczycieli (od września 2019r.), które w pełni wpłyną na wyniki finansowe Miasta w 2020r..Fitch ocenia samodzielny profil kredytowy (SCP) miasta na poziomie bbb+" - czytamy w komunikacie.

Agencja ocenia, że dynamiczny rozwój gospodarki Rzeszowa w ostatnich latach, powyżej wzrostu gospodarczego w kraju, skutkował wyższą dynamiką dochodów podatkowych Rzeszowa niż innych polskich miast.

Rzeszów charakteryzują stabilne źródła dochodów, ponieważ transfery bieżące stanowią 48% dochodów operacyjnych, z czego większość stanowią subwencje i dotacje z budżetu państwa (A-/perspektywa stabilna) przekazywane zgodnie z formułą zapisaną w aktach prawa. Dochody podatkowe stanowią 38% dochodów operacyjnych Rzeszowa, z czego 94% nie jest podatne na wahania wynikające z cykli gospodarczych. W ciągu ostatnich lat dochody Miasta nieustannie rosły, nawet w okresach spowolnienia gospodarczego, wspierane przez sytuację gospodarczą w Mieście, gdzie PKB na mieszkańca oraz stopa bezrobocia kształtują się na poziomie zbliżonym do średniej krajowej. W latach 2015-2019 skumulowany średni roczny wzrost dochodów operacyjnych wynosił 9,6% -podał Fitch.

Zdolność do zwiększania dochodów Fitch ocenił jako słabą.

"Oceniamy zdolność Rzeszowa do generowania dodatkowych dochodów w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej jako ograniczoną, podobnie jak innych ocenianych polskich miast. Stawki podatków dochodowych są ustalane przez władze centralne, podobnie jak wielkość transferów bieżących z budżetu państwa. Rzeszów ma niewielką elastyczność w zakresie podatków lokalnych, ponieważ ich górne limity są określane w krajowych przepisach podatkowych" -czytamy dalej.

Fitch prognozuje, że wydatki majątkowe Miasta będą wysokie w latach 2020-2022 (18% wydatków ogółem), z uwagi na realizowane inwestycje współfinansowane z dotacji unijnych. Będzie to prowadzić do deficytów budżetowych sięgających 5% dochodów ogółem do 2022r., które następnie stopniowo będą się zmniejszać prowadząc do zbilansowanych wyników.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz