Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fordata: Nowe transakcje M&A w Polsce opóźnią, część nie dojdzie do skutku

0
Podziel się:

Decyzje o rozpoczęciu nowych transakcji M&A w Polsce są przesuwane obecnie o minimum 1-2 miesiące, a z części prowadzonych aktualnie procesów inwestorzy się wycofują. Spójną prognozą, która wynika z nastrojów rynkowych i wyników giełd, jest przesunięcie klasycznego M&A w kierunku restrukturyzacji oraz distressed M&A. Można spodziewać się większej liczby transakcji tego typu w perspektywie najbliższych miesięcy, uważa Fordata.

Fordata: Nowe transakcje M&A w Polsce opóźnią, część nie dojdzie do skutku

Końcówka poprzedniego kwartału już wskazywała na niepewność wśród inwestorów. Dzisiaj sytuacja na polskim rynku fuzji i przejęć przypomina kontrolowaną loterię. Część inwestorów i podmiotów zaangażowanych wycofuje się bądź wstrzymuje działania, czekając na stabilizację, z kolei spadki wycen spółek oraz konieczność restrukturyzacji firm zachęciły szukających okazji do zakupów, podano.

"W perspektywie krótkoterminowej wiele firm stanie przed dylematem związanym z zamykaniem toczących się transakcji. Skłania je do tego ocena prognozowanych synergii kosztów i przychodów oraz natychmiastowe potrzeby w zakresie płynności. Niezbędne będzie zresetowanie priorytetów transakcji w celu odzwierciedlenia nowego spojrzenia na rynek konkurencji, w tym ponownego sprawdzenia ścieżek i możliwości zrealizowania transakcji" - powiedziała head of sales EMEA w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.

Zauważalne jest wycofywanie się inwestorów z aktualnie prowadzonych transakcji, choć dotyczy to prawie wyłącznie branż, które najbardziej ucierpiały na zamknięciu rynku, a więc takich, jak gastronomia, turystyka czy sektor beauty. Zagrożone branże rzutują także pośrednio na dostawców szeroko rozumianych usług e-commerce. Niedawno z powodu lockdownu właściciel aplikacji Booksy zdecydował się na zwolnienie większości zespołu. Podobnych przykładów jest więcej, zaznaczono.

"Pandemia zredukuje liczbę startupów, a te, które przetrwają burzę, zostaną w niedalekiej przyszłości po części przejęte przez większych graczy" - uważa senior business development specialist w Fordata Dorota Wójtowicz.

Epidemia koronawirusa odbiła się na nastrojach biznesowych oraz na fuzjach i przejęciach, spowodowała chaos na zaplanowanej ścieżce przejęć i nowych inwestycji. W najbliższym czasie prawdopodobnie staniemy przed ucieczką w kierunku bezpieczeństwa, ograniczonym dostępem do rynków kapitałowych i większą kontrolą warunków transakcji, w szczególności istotnymi klauzulami o niekorzystnych zmianach.

Lockdown wymusił także przyspieszoną digitalizację w wielu firmach. Dotyczy ona zarówno samej pracy zdalnej, jak i procesów transakcyjnych i restrukturyzacyjnych, a jej celem jest większa kontrola przepływu dokumentów i przyspieszenie postępowań.

"Toczące się obecnie procesy due diligence muszą brać pod uwagę istotne czynniki związane z pandemią SARS-CoV-2. Ze względu na lock-down i ograniczenia w przemieszczaniu, podmioty planujące sprzedaż mają problemy z kompletowaniem dokumentów wymaganych do udostępnienia w ramach VDR, jeżeli nie są one dostępne w wersji elektronicznej, co opóźnia i utrudnia przygotowanie VDR na potrzeby procesów due diligence" - podkreślił partner w kancelarii WKB Jakub Jędrzejak, cytowany w komunikacie.

Doradcy inwestycyjni wskazują, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać boomu w branży life science, nie tylko w Polsce. Dochodzą do tego rekordowo niskie stopy procentowe oraz nowa podaż podmiotów zagrożonych restrukturyzacją lub upadłością, którą wytworzyła pandemia. Wśród chaosu z pewnością znajdą się zwycięzcy. Sektor private equity może być jednym z beneficjentów drastycznej obniżki ratingu na rynkach światowych, ale będzie miał także ręce pełne pracy nad kontrolą spółek w swoich istniejących portfelach, zaznaczono.

Fordata podkreśla, że na dynamikę nowych transakcji w Polsce może jednak wpłynąć deklaracja rządu o nałożeniu utrudnień na inwestycje zagraniczne, których celem mogłyby stać się atrakcyjne cenowo krajowe spółki. Nowa ustawa ma określać, które spółki będą strategiczne dla państwa, przez co trudniejsze w pozyskaniu przez obcy kapitał. O ile zapisy mają dotyczyć głównie spółek Skarbu Państwa w sektorze paliwowym i energetycznym, istnieje możliwość objęcia nią również spółek prywatnych, podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)