Notowania

górnictwo
23.01.2020 10:42

Gaz-System zakończył budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle

Gaz-System zakończył budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle, pierwszego z pięciu strategicznych gazociągów na terenie oddziału spółki w Świerklanach, podał Gaz-System.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz-System)
(Fot: Materiały prasowe)

Gazociąg Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle jest ważnym połączeniem systemowym budowanych gazociągów: Zdzieszowice-Wrocław oraz Tworóg-Kędzierzyn-Koźle na terenie województwa opolskiego. Wchodzi w skład gazowego Korytarza Północ-Południe. W ramach korytarza do tej pory spółka oddała do użytkowania trzy gazociągi: Lwówek- Odolanów, Czeszów-Wierzchowice i Czeszów-Kiełczów, poinformowano.

"Planowany odbiór końcowy zgodnie z harmonogramem miał się odbyć 14 lutego. Dzięki uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu prac przed terminem, gazociąg można było odebrać już w styczniu tego roku. Budowa gazociągu trwała niespełna dwa lata" - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.

Obejrzyj także: Przyszłość fotowoltaiki w Polsce

W ramach inwestycji wykonano:

- gazociąg o średnicy 1 000 mm, ciśnieniu 8,4 MPa i długości 17,3 km;

- linię światłowodową wzdłuż gazociągu;

- stację systemową redukcyjno-pomiarową (SSRP) Kędzierzyn LAS o przepustowości 150 000 m3/h;

- dwa zespoły zaporowo-upustowe: Kędzierzyn LAS i Leśnica;

- drogę dojazdową do SSRP Kędzierzyn Las o długości 900 m i szerokości 7 m, wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi na potrzeby budowanej Tłoczni Kędzierzyn, podano.

Na trasie gazociągu Gaz-System pokonał 14 przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi, w tym Kanał Gliwicki w Kędzierzynie-Koźlu przewiertem HDD. Przewiert o długości 806 m był najdłuższym, jaki został wykonany na budowanych gazociągach strategicznych na terenie oddziału w Świerklanach, podsumowano.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, energetyka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2020

ApaczW końcu... Po tylu latach uniezależnimy się energetycznie. Mam nadzieję, że stawki za gaz ze wschodu nagle spadną o 40% jeśli chodzi op nową umowę.

24-01-2020

sekr.POPprzed terminem jak w PRL

24-01-2020

hjLidl w niemczech nie płaci polskim kierowcom pensji bo mówi że kryzys i nie chce im płacić odpraw. Taki niemiecki złodziej.!

Rozwiń komentarze (8)