Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Gazowy kryzys w Europie narasta. Gazociąg Jamalski stanie

Podziel się:

Po tym, jak Rosja nałożyła sankcje na Gazprom Germania i inne spółki zależne od rosyjskiego koncernu gazowego, w tym Europol Gaz, Gazprom ogłosił, że nie będzie wykorzystywał biegnącego przez Polskę gazociągu to tranzytu gazu do Europy.

Gazowy kryzys w Europie narasta. Gazociąg Jamalski stanie
Rosja nałożyła sankcje na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego - spółkę Europol Gaz. Gazprom ogłosił, że nie będzie wykorzystywał biegnącego przez Polskę gazociągu do tranzytu gazu do Europy (PAP, PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)

W środę Rosja nałożyła nowe sankcje, głównie na europejskie spółki zależne od Gazpromu, w tym na Gazprom Germania, firmę zajmującą się handlem, magazynowaniem i przesyłem energii, która w zeszłym miesiącu została objęta zarządem komisarycznym przez Niemcy w celu zabezpieczenia dostaw.

Rosja nałożyła także sankcje na właściciela polskiej części gazociągu jamalskiego - spółkę Europol Gaz. To właśnie tym gazociągiem rosyjski gaz jest przesyłany do Europy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Jak informuje Reuters, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumacząc decyzję, powiedział, że nie można utrzymywać żadnych stosunków z firmami objętymi sankcjami, ani uczestniczyć w dostawach rosyjskiego gazu.

Szymon Kardaś, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w czwartek poinformował na Twitterze: "A więc przepływy gazociągiem Jamał — Europa ze wschodu na zachód ustaną na dobre. Gazprom właśnie ogłosił, że ze względu na wczorajsze sankcje przeciwko Europol Gaz nie będzie wykorzystywał biegnącego przez Polskę gazociągu to tranzytu gazu do Europy".

Minister gospodarki Robert Habeck przekonywał w czwartek w Bundestagu, że Niemcy są przygotowane na zapowiedziane przez Rosję sankcje w sektorze energetycznym.

Jak informuje Reuters, Moskwa ogłosiła sankcje dzień po tym, jak Ukraina wstrzymała główny szlak tranzytowy gazu do Europy, obwiniając za to ingerencję okupujących ją rosyjskich sił zbrojnych, co jest pierwszym przypadkiem przerwania eksportu przez Ukrainę od czasu inwazji.

Zamknięty przez Ukrainę punkt tranzytowy obsługuje zwykle około 8 proc. rosyjskiego gazu płynącego do Europy, a Ukraina zaproponowała, że przepływy mogą zostać przekierowane do alternatywnego punktu tranzytowego.

Przypomnijmy też, że Polska i Bułgaria zostały odcięte od rosyjskich dostaw w zeszłym miesiącu za odmowę zastosowania się do nowego mechanizmu płatności. Po prostu kraje te nie chciały płacić za gaz w rublach, tak jak chciała Rosja.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w środę, że Polska aktualnie ma magazyny gazu napełnione w 84 proc.

- Gdybyśmy używali tylko i wyłącznie gazu zgromadzonego w magazynach, to mniej więcej do 1,5 miesiąca nam wystarczy - powiedział minister.

W kierunku Polski przepustowość na zasadach ciągłych wyniesie 217 tys. m sześc. na godzinę, czyli ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl