Notowania

banki
22.10.2019 12:11

Getin Holding. Spółka Czarneckiego pozbywa się "dojnej krowy". Ukraiński bank znalazł kupca

Biznes Getin Holding na Ukrainie rozwijał się ostatnio bardzo szybko. Kontrolowana przez Leszka Czarneckiego spółka postanowiła się go jednak pozbyć. Pieniądze mogą się przydać na ratunek dwóch banków w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Getin Holding

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego (55 proc. akcji) Getin Holding podpisał list intencyjny z funduszem typu private equity. Fundusz wyraził chęć zakupu udziałów w spółkach zależnych - do 100 proc. akcji Idea Banku z siedzibą we Lwowie oraz do 100 proc. udziałów New Finance Service Sp. z o.o. w Kijowie. Fundusz ma wyłączność na negocjacje do 1 stycznia 2020 r.

Ukraińskie spółki to najważniejsze aktywa Getin Holding. Idea Bank (Ukraina) jest jednym z liderów w segmencie kredytów gotówkowych na ukraińskim rynku bankowym. Po względem zyskowności, czyli osiąganego poziomu zwrotu z kapitałów własnych (ROE) na poziomie 86,16 proc. zajmuje czołową pozycję w ukraińskim sektorze bankowym.

W drugim kwartale zarobił 23,5 mln zł, czyli o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Przy takich zyskach ukraińskiego banku kwota transakcji może przekroczyć nawet miliard złotych.

Zobacz też: Prezes PKO BP ocenia imperium Czarneckiego. "Jego banki zapracowały na swoją trudną sytuację"

Te pieniądze mogłyby posłużyć ratowaniu podnoszących się z kolan: Idea Banku, lub Getin Noble Banku, a być może obu naraz. Na warszawskiej giełdzie wartość obu banków wynosi obecnie niecałe 500 mln zł.

Zgodnie z listem intencyjnym, fundusz przystąpi do trwającego 6 tygodni badania due diligence spółek, a po jego pozytywnym wyniku do uzgodnienia warunków rozważanej transakcji, w tym wielkości pakietu akcji i udziałów potencjalnej transakcji. Getin Holding przyznał funduszowi wyłączności na negocjacje dotyczące sprzedaży spółek na okres do dnia 1 stycznia 2020 roku - podano w komunikacie.

Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez strony listu intencyjnego, termin zamknięcia rozważanej transakcji dotyczącej sprzedaży akcji i udziałów spółek został ustalony na I kwartał 2020 r.

"List intencyjny nie stanowi zobowiązania stron do zawarcia umów sprzedaży akcji i udziałów spółek" - podkreślono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, idea bank, ukraina, giełda, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

IPiSYouRozliczyć Magdalenkę! Rozliczyć byłych komunistów ich dzieci i wnuki z ich bezprawnie zdobytych majątków! Rozliczyć solidarność za reprywatyzację !

25-10-2019

Enio MoriconeLeszek Czarnecki już nieraz udowodnił, że wie jak robić pieniądze! Świetnym przykładem jest ekspansja na rynek ukraiński. W Polsce tak naprawdę … Czytaj całość

25-10-2019

WałęsaI gdzie tu sensacja? Miał to sprzedał :)

Rozwiń komentarze (20)