Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Getin Holding. Spółka Czarneckiego pozbywa się "dojnej krowy". Ukraiński bank znalazł kupca

20
Podziel się:

Biznes Getin Holding na Ukrainie rozwijał się ostatnio bardzo szybko. Kontrolowana przez Leszka Czarneckiego spółka postanowiła się go jednak pozbyć. Pieniądze mogą się przydać na ratunek dwóch banków w Polsce.

Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Getin Holding
Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Getin Holding (East News)
bESwsget

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego (55 proc. akcji) Getin Holding podpisał list intencyjny z funduszem typu private equity. Fundusz wyraził chęć zakupu udziałów w spółkach zależnych - do 100 proc. akcji Idea Banku z siedzibą we Lwowie oraz do 100 proc. udziałów New Finance Service Sp. z o.o. w Kijowie. Fundusz ma wyłączność na negocjacje do 1 stycznia 2020 r.

Ukraińskie spółki to najważniejsze aktywa Getin Holding. Idea Bank (Ukraina) jest jednym z liderów w segmencie kredytów gotówkowych na ukraińskim rynku bankowym. Po względem zyskowności, czyli osiąganego poziomu zwrotu z kapitałów własnych (ROE) na poziomie 86,16 proc. zajmuje czołową pozycję w ukraińskim sektorze bankowym.

W drugim kwartale zarobił 23,5 mln zł, czyli o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Przy takich zyskach ukraińskiego banku kwota transakcji może przekroczyć nawet miliard złotych.

bESwsgev

Zobacz też: Prezes PKO BP ocenia imperium Czarneckiego. "Jego banki zapracowały na swoją trudną sytuację"

Te pieniądze mogłyby posłużyć ratowaniu podnoszących się z kolan: Idea Banku, lub Getin Noble Banku, a być może obu naraz. Na warszawskiej giełdzie wartość obu banków wynosi obecnie niecałe 500 mln zł.

bESwsgeB

Zgodnie z listem intencyjnym, fundusz przystąpi do trwającego 6 tygodni badania due diligence spółek, a po jego pozytywnym wyniku do uzgodnienia warunków rozważanej transakcji, w tym wielkości pakietu akcji i udziałów potencjalnej transakcji. Getin Holding przyznał funduszowi wyłączności na negocjacje dotyczące sprzedaży spółek na okres do dnia 1 stycznia 2020 roku - podano w komunikacie.

Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez strony listu intencyjnego, termin zamknięcia rozważanej transakcji dotyczącej sprzedaży akcji i udziałów spółek został ustalony na I kwartał 2020 r.

"List intencyjny nie stanowi zobowiązania stron do zawarcia umów sprzedaży akcji i udziałów spółek" - podkreślono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESwsgeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Król.
2 lata temu
Musisz jeszcze dozbierać. Postaraj się.
Wałęsa
2 lata temu
I gdzie tu sensacja? Miał to sprzedał :)
Enio Moricone
2 lata temu
Leszek Czarnecki już nieraz udowodnił, że wie jak robić pieniądze! Świetnym przykładem jest ekspansja na rynek ukraiński. W Polsce tak naprawdę wszystkie problemy jego banków wynikają głównie z powodu konfliktu z PiSem. I tu nie trzeba być żadnym odkrywcą!
bESwsgeX
Miller.
2 lata temu
Leszek na Prezydenta !
marszałek
2 lata temu
W latach 90tych kiedy w Polsce był "klimat" do robienia tego typu lewych interesów Czarnecki był prawie bogiem, odkąd nastała cywilizacja hochsztaplerzy jego pokroju zaczeli mieć problemy i uciekali z przekrętami między innymi na Ukrainę. Okazuje się że nawet Ukraina dorosła już aby tego typu cwaniaków gonić i aresztować, więc ten konfident UB o pseudonimie TW Ernest musi uciekać z resztkami swojego kapitału w inne rejony europy. Problem w tym że nadeszły czasy kiedy to europą rządzi lewactwo a nie komuniści i takie relikty jak tw ernest nie mają już gdzie uciekać.