Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 14,24% m/m do poziomu 668,61 pkt w lutym

0
Podziel się:

Warszawa, 06.03.2020 (ISBnews) - Giełdowy Indeks Produkcji  GIP60 spadł o 14,24 % do poziomu 668,61 pkt w lutym, tj. najniższej wartości w czteroletniej historii notowań. W br. GIP60 stracił już 15,60 % swojej wartości notując najgorszy początek roku w historii, podała firma DSR. 

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 14,24% m/m do poziomu 668,61 pkt w lutym

"Ostatni tydzień lutego przyniósł to, czego obawiano się najbardziej, czyli paniki na rynkach akcji. W jeden tydzień z globalnego rynku akcji wyparowało kilka bilionów dolarów amerykańskich. Porównywalne spadki miały miejsce jedynie w czasach największych kryzysów giełdowych takich jak ten sprzed dekady, z połowy lat osiemdziesiątych czy z lat trzydziestych ubiegłego wieku." - powiedział analityk i współtwórca GIP Maciej Zaręba, cytowany w komunikacie.

W piątek aż 101 spółek z GPW ustanowiło co najmniej roczne minimum, a kapitalizacja całego rynku stopniała od początku roku o ponad 100 mld zł. W lutym spadały wszystkie indeksy i subindeksy WIG, najwięcej traciły WIG-Energia (-24,5% m/m), WIG-Górnictwo (-23,6 % m/m) i WIG-Paliwa (-20,4% m/m). Ale spadki przekraczające 10% dotknęły aż 21 indeksów na 32 notowane przez GPW. Z perspektywy wielkości spółki najwięcej traciły największe spółki z WIG20 (-14,4 % m/m), ale sporo traciły również indeksy małych i średnich spółek: MWIG40 spadł o 10,6 % m/m, a SWIG80 zredukował swoja wartość w lutym o 7,8 % Indeks szerokiego rynku WIG, który ze względu na ujęcie wszystkich spółek daje najpełniejszy obraz sytuacji, spadł o 13,1 % m/m i na ostatniej sesji lutego 2020 roku znajdował się na tym samym poziomie co w listopadzie 2006 roku, podano także.

Jedynie pięć na sześćdziesiąt największych wchodzących w skład portfela indeksu GIP60 uzyskało w lutym dodatnią stopę zwrotu. 34 spółki traciły co najmniej 10 % m/m, a co piąta spółka z portfela GIP60 traciła więcej niż 20%.

Spółki z GIP60 działają łącznie w 11 sektorach produkcji i w lutym każdy z tych sektorów uzyskał ujemną średnią miesięczną stopę zwrotu. Najwięcej traciły spółki motoryzacyjne (-21,07%), projektanci (-20,08 %) i producenci farmaceutyków (-18,87 % - głównie za sprawą spółki Mabion, która straciła w lutym 38,24 % swojej wartości rynkowej).

"Jak już wspomniano, akcje niektórych spółek okazały się odporne na trzęsienie globalnych rynków akcji. Było ich niewiele, więc tym bardziej warto przyjrzeć im się bliżej." - powiedział także Zaręba.

"Największy wzrost wartości w lutym (21%) i drugie z rzędu zwycięstwo rankingu GIP60 dla spółki Mercator Medical. Jako producent maseczek i rękawiczek gumowych, czyli towarów na które popyt wzrósł najgwałtowniej w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wartość akcji spółki Mercator rośnie w oczach podczas gdy cały rynek tonie w kolorze czerwonym. Dodatkowo spółka sprawnie wykorzystuje sytuację do poprawy swojego wizerunku, np. Poprzez bezzwrotne przekazanie maseczek polskim służbom medycznym, podano.

"Drugie miejsce na podium klasyfikacji GIP60 w lutym 2020 roku przypadło spółce Ferrum za miesięczny wzrost wartości rynkowej o 8,94% Katowicka spółka, której historia sięga XIX w. specjalizuje się w produkcji stalowych rur i jest obecnie jedyną polską firmą z przemysłu hutniczego notowaną na GPW. Kurs akcji spółki wystrzelił w górę na początku lutego, po tym jak zarząd spółki po przeglądzie opcji strategicznych zaanonsował rozpoczęcie procesu sprzedaży akcji Zakładu Konstrukcji Spawanych Ferrum. W drugiej połowie miesiąca akcje spółki nieznacznie ucierpiały wskutek wspomnianego wcześniej tąpnięcia na rynkach akcji, ale finalnie zachowały dodatnią miesięczną stopę zwrotu." - czytamy dalej.

"Najniższy stopień podium GIP60 dla Biomed-Lublin za wzrost wartości rynkowej o 6,80 % m/m. Przez większą część miesiąca akcje spółki systematycznie traciły na wartości, jednak dwie ostatnie sesje miesiąca przyniosły akcjom spółki imponujące odbicie, które pozwoliło producentowi szczepionek i surowic wypracować ostatecznie przyzwoity wzrost wartości rynkowej w lutym. Przyczyny imponującego wzrostu podczas sesji, na których inne akcje dużo straciły, nie są do końca jasne, ale przeważa opinia, że popyt na produkty spółki może wzrosnąć w wyniku pandemii koronawirusa. Warto odnotować również sprzedaż znacznego pakietu akcji w połowie miesiąca, który z pewnością nie przeszedł bez echa wśród inwestorów." - podsumowano.

Giełdowy Indeks Produkcji to wspólne przedsięwzięcie firmy DSR, serwisu analitycznego "Produkcja.Expert" oraz Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Indeks obejmuje 60 spółek produkcyjnych notowanych na Rynku Podstawowym GPW i pokazuje zmianę nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej.

(ISBnews)

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)