Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Giełdy łapią oddech. Po najgorszej sesji od marca

4
Podziel się

Kilkanaście godzin przerwy między zamknięciem środowej sesji i startem czwartkowej na giełdzie w Warszawie dobrze podziałało na inwestorów. Panika została opanowana. Pytanie tylko - na jak długo?

Giełdy łapią oddech. Po najgorszej sesji od marca
Panika giełdowa zostałą chwilowo opanowana. (Flickr, Financial Times, (CC BY 2.0))
bDIfOlEB

- Takiej sesji jak wczoraj nie mieliśmy od marca. Na europejskich rynkach "lała się krew", a Warszawa niestety przewodziła temu trendowi. Inwestorzy ewidentnie zaczęli panikować - wskazuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB.

Dodaje, że czwartkowy poranek przynosi delikatne uspokojenie sytuacji. Na otwarciu sesji WIG20, czyli indeks grupujący dwadzieścia największych polskich spółek, był nawet na lekkim plusie. Później spadł pod kreskę, ale około godziny 10:00 wrócił do punktu wyjścia.

bDIfOlED

W obecnej sytuacji spadki na giełdzie nie przekraczające 1 proc. należy uznać za dobry wynik i objaw względnego spokoju. W środę bowiem WIG20 stracił prawie 5 proc. i był to najgorszy wynik od 23 marca.

Był to też jeden z najgorszych wyników tego dnia na świecie. Przypomnijmy, że niemiecki DAX stracił około 4 proc., a francuski CAC40 czy amerykański S&P500 blisko 3,5 proc. W tym samym czasie bilans na największych parkietach w Azji był mniej więcej na zero.

Obecnie w Europie dominuje kolor zielony, symbolizujący wzrosty. Na największych parkietach regionu indeksy rosnąć blisko 0,5 proc.

bDIfOlEJ
Zobacz także: Restauracje znowu zamknięte. "Podejrzewamy, że będzie tak do końca roku"

Ekonomiści Santandera wskazują, że to właśnie informacje z Francji i Niemiec miały kluczowe znaczenie dla środowej wyprzedaży akcji na europejskich giełdach. Chodzi o wprowadzenie w tych krajach lockdownu, który w związku z rekordowymi zakażeniami w Polsce może mieć zastosowanie także u nas.

W obawie przed fatalnymi skutkami gospodarczymi lockdownu inwestorzy wolą spieniężyć akcje, by nie narazić się na straty.

bDIfOlEK

Na godzinę 10:00 ponad połowa spółek zgrupowanych w indeksie WIG20 była pod kreską. Najwięcej traciły akcje banków: Pekao i Aliora - po blisko 4 proc. Ponad 3 proc. na minusie jest CCC i PKO BP. Na czerwono świecą nawet notowania Allegro, które po fenomenalnym debiucie sprzed dwóch tygodni robiło furorę na rynku.

W górę cały indeks ciągnie CD projekt. Akcje producenta gier zyskują około 2,5 proc. Tym samym odrabiają powoli straty ze środy, gdy kurs akcji znalazł się pod presją nie tylko złych nastrojów rynkowych, ale też informacji o kolejnym opóźnieniu premiery gry "Cyberpunk 2077".

Wyraźniej na plusie jest jeszcze tylko JSW. Węglowa spółka zyskuje około 1,5 proc.

bDIfOlEL

Póki co słabiej wypadają średniej wielkości spółki z mWIG40 i sWIG80. Same indeksy tracą około 1 proc. Na uwagę zasługuje m.in. Biomed-Lublin. Akcje spółki, która pracuje nad polskim lekiem na koronawirusa tracą na wartości ponad 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIfOlFe
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Dom
4 miesiące temu
A co z polskimi WIG ha ha .Państwo PiS z tektury to i giełda gow.. .no warta. Pozdrawiam
Robert
4 miesiące temu
Polskiej to już nawet respirator od Szumowskiego nie pomoże.
logiczny
4 miesiące temu
To przecież zrozumiałe bo rządzący spłacili przez siebie zaciągnięty dług, inflacji i drożyzny już nie ma a i bezrobocie nam nie grozi ! ;))) I to wszystko w 3 sekundy po jednym kliknięciu w odpowiedni algorytm giełdowy ! ;))) Bracie, każ przestać ! ;)))
bDIfOlFf
KOMUNA
4 miesiące temu
Na największych parkietach regionu indeksy rosnąć blisko 0,5 proc.- może by tak po polskiemu... ps a co z kursami walut, powariowały...