Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
18.07.2019 10:52

Glapiński: Akcja kredytowa rośnie w odpowiednim tempie, nie zagraża stabilności

Akcja kredytowa od kilku lat rośnie w odpowiednim tempie i nie zagraża stabilności systemu finansowego, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Akcja kredytowa od kilku lat rośnie w odpowiednim tempie, które z jednej strony wspiera wzrost gospodarczy, a w drugiej - nie zagraża stabilności systemu finansowego. W konsekwencji zadłużenie sektora niefinansowego z tytułu kredytów w relacji do PKB pozostaje stabilne, a nasz system bankowy funkcjonuje efektywnie" - powiedział Glapiński podczas wystąpienia w Sejmie.

"Podobnie jak w poprzednich latach, w 2018 roku poziom zadłużenia i tempo wzrostu kredytu były umiarkowane. Nie były źródłem nierównowagi w gospodarce i systemie finansowym Polski. Nie stanowiły też bariery wzrostu gospodarczego. Dynamika kredytu dla sektora niefinansowego w 2018 roku, po uwzględnieniu zmian kursowych, była stabilna - na poziomie 5,8%, jedynie nieznacznie niższa od dynamiki wzrostu nominalnego PKB" - podkreślił szef banku centralnego.

Z kolei dynamikę kredytów dla gospodarstw domowych należy widzieć w kontekście dwucyfrowego tempa wzrostu kredytów mieszkaniowych w złotych i niemal 9-proc. dynamiki kredytów konsumpcyjnych, podkreślił też Glapiński.

"Tendencje w zakresie jakości portfela kredytowego nie odbiegały od tych obserwowanych rok wcześniej" - wskazał również prezes NBP.

Łączny współczynnik kapitałowy w sektorze bankowym wyniósł 18,3% na koniec 2018 r. wobec 18% rok wcześniej (minimalny poziom to 8%), poinformował prezes.

"Rentowność polskich banków nadal kształtuje się powyżej średniej w sektorze bankowym w całej Unii Europejskiej. Jednak w ostatnich latach znacznie spadła i pozostaje poniżej szacowanego kosztu pozyskania kapitału na rynku. Ponadto warto zwrócić uwagę, że obserwowane przemiany technologiczne wymagają kontynuowania przez banki procesów modernizacyjnych, do czego niezbędne są coraz większe nakłady finansowe" - podsumował.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz