Grant Thornton: Liczba stron uchwalonego prawa spadła o 44% r/r w I poł. 2020 r. 

W I połowie 2020 r. przyjęto w Polsce tylko 6,6 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu, co oznacza spadek o 44% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wynika z najnowszej aktualizacji "Barometru stabilności otoczenia prawnego", przygotowanego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton.

Obraz
Źródło zdjęć: © PAP

"Od początku stycznia do końca czerwca 2020 r. uchwalono w Polsce 816 aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych), składających się z 6 607 stron maszynopisu. Oznacza, to silny spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy uchwalono 11 772 strony nowego prawa. Przez rok skala produkcji prawa zmniejszyła się więc aż o 44%" czytamy w komunikacie.

W ocenie firmy, w ostatnich tygodniach I półrocza 2020 r. aktywność legislacyjna rządu i parlamentu została mocno ograniczona ze względu na kampanię przedwyborczą oraz pandemię koronawirusa. Grant Thornton przypomina, że w wyniku prac nad przepisami mającymi ułatwić walkę z pandemią powstały cztery odsłony tzw. tarczy antykryzysowej, regulacje dotyczące zamknięcia granic czy wstrzymana ruch lotniczego.

"Spadek 'produkcji' przepisów prawa to chyba jedyny spadek produkcji, który cieszy. Mamy jednak świadomość, że w znacznej mierze jest to efekt okresowego zamrożenia, a co najmniej spowolnienia procesu legislacyjnego, wywołanego pandemią koronawirusa. Jedynie w obszarze 'przeciwpandemicznym' nastąpiła intensyfikacja prac rządowych i parlamentarnych. [...] I o ile zwykle narzekamy na zbytni pośpiech w tworzeniu prawa, negatywnie wpływający na jego jakość, tym razem był on uzasadniony" - powiedział partner w Grant Thornton, radca prawny Grzegorz Maślanko, cytowany w komunikacie.

Jak wynika z obliczeń firmy, do końca czerwca 2020 r. rząd przyjął 188 rozporządzeń dotyczących COVID-19 o objętości 420 stron oraz 9 ustaw liczących łącznie 339 stron.

"Prawo spowodowane koronawirusem stanowiło 759 stron. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że parlament i rząd w okresie pandemii istotnie ograniczyli legislację w innych obszarach, ostateczny ogólny wynik produkcji prawa w Polsce był w I półroczu 2020 roku istotnie mniejszy niż przed rokiem" - zaznaczono w komunikacie.

Większość przepisów wprowadzanych w reakcji na pandemię koronawirusa (53% objętości, czyli 402 z 759 stron) dotyczyło bezpośrednio działalności przedsiębiorstw, zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Drugą grupę (35%, czyli 266 stron) stanowiły przepisy dotyczące wewnętrznych zasad funkcjonowania instytucji państwowych, np. dotyczące zamknięcia granic, funkcjonowania szpitali czy służb mundurowych. Pozostałe 91 stron dotyczyły innych spraw, niezwiązanych z koronawirusem np. ograniczenia możliwości używania dronów, funkcjonowania i składu osobowego Krajowej Rady Prokuratorów czy zmiany w Kodeksie karnym.

Jeśli jednak ktoś chciałby przeczytać wszystkie publikowane nowe akty prawne najwyższego rzędu, to - jak wyliczyła firma - w I półr. 2020 r. miałby do przeczytania 53 strony każdego dnia roboczego (średnio co najmniej 1 godzinę i 6 minut przy założeniu, że na jedną stronę potrzeba średnio 2 minut).

Grant Thornton przypomina jednak, że w aby wprowadzone zmiany odnieść do tekstów jednolitych, trzeba byłoby przeanalizować wielokrotnie większą liczbę stron.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
Chiny znów kupują soję z USA. Ale mniej niż chciał Trump
Chiny znów kupują soję z USA. Ale mniej niż chciał Trump
Zakaz sprzedaży gruntów rolnych Skarbu Państwa. Jest decyzja rządu
Zakaz sprzedaży gruntów rolnych Skarbu Państwa. Jest decyzja rządu
Decyzja sądu ws. listu żelaznego. Henryk Kania komentuje
Decyzja sądu ws. listu żelaznego. Henryk Kania komentuje
Krypto w Polsce? Przestańmy w końcu reagować panicznie [OPINIA]
Krypto w Polsce? Przestańmy w końcu reagować panicznie [OPINIA]
Rakieta uszkodziła dom. Spór o odszkodowanie za szkody wojskowe
Rakieta uszkodziła dom. Spór o odszkodowanie za szkody wojskowe
Potężny kredyt dla polskiego giganta
Potężny kredyt dla polskiego giganta
Senat nie zgodził się na kandydatkę prezydenta w ważnej instytucji
Senat nie zgodził się na kandydatkę prezydenta w ważnej instytucji
Niemieckie media piszą o Polsce. "Mogliby się uczyć"
Niemieckie media piszą o Polsce. "Mogliby się uczyć"
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Tyle ma kosztować prąd z atomu
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Tyle ma kosztować prąd z atomu
Słupy na prywatnych działkach. TK wydał orzeczenie. Co dalej?
Słupy na prywatnych działkach. TK wydał orzeczenie. Co dalej?
Zarabiają w NBP setki tysięcy złotych. Teraz nie nadzorują już żadnego departamentu
Zarabiają w NBP setki tysięcy złotych. Teraz nie nadzorują już żadnego departamentu
Polska śpi na zapasach. Świat właśnie walczy o ten surowiec
Polska śpi na zapasach. Świat właśnie walczy o ten surowiec