Notowania

finanse
28.02.2019 11:01

Grupa EBI udzieliła Polsce 4,8 mld euro finansowania w 2018 roku

Grupa EBI udzieliła Polsce finansowania w wysokości 4,8 mld euro w 2018 r., co uplasowało Polskę na piątym miejscu wśród państw UE pod względem otrzymywanych środków, podał Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Polska zajmuje także piąte miejsce pod względem pożyczek otrzymywanych w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Rok 2018 był kolejnym pozytywnym rokiem dla Polski, jak i dla EBI. [...] Bank UE utrzymał silne wsparcie dla licznych projektów w zakresie modernizacji infrastruktury w kraju, zwiększając jednocześnie finansowanie na rzecz edukacji, badań, innowacji oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Był to rok rekordowy pod względem inwestycji EFI w Polsce, co świadczy o rosnącym popycie ze strony lokalnych innowacyjnych przedsiębiorstw oraz naszej gotowości do wspierania ich planów rozwojowych" - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudak, cytowany w komunikacie.

"Wiele z tych działań stało się możliwe dzięki wsparciu ze strony Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych i naszej dobrej kooperacji z lokalnymi partnerami finansowymi, począwszy od BGK, a skończywszy na 18 bankach komercyjnych i firmach leasingowych, z którymi współdziałamy. Z chęcią będziemy kontynuować tę współpracę w 2019 roku" - dodał.

EBI podkreśla, że finansowanie jako procent PKB wyniosło w Polsce w ub.r. 0,97%, podczas gdy średnia unijna to 0,35%.

W 2018 r. pożyczki EBI wyniosły 3,74 mld euro i obejmowały wiele sektorów, od dróg i kolei po dystrybucję energii, ekologiczny transport, rewitalizację miast, opiekę zdrowotną i edukację. EBI udzielił też bezpośrednich kredytów kilku spółkom (np. Grupa Azoty, PCC Rokita), podano w materiale.

"Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) odnotował rekordowy rok w Polsce - zainwestowana kwota w formie gwarancji kapitałowych i portfelowych dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniosła 1,05 mld euro" - czytamy dalej.

Do chwili obecnej w Polsce zatwierdzono 61 transakcji EFIS - w ramach finansowego filaru "Planu Junckera" - o wartości 3,7 mld euro. Projekty te mają pobudzić inwestycje o łącznej wartości 16,2 mld euro, podsumowano w informacji.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz