Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GUS: Najlepsza koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w grudniu

0
Podziel się

Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności usługowej w grudniu br. zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: Najlepsza koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w grudniu
bDBlfSsB

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,5 (plus 0,5 w listopadzie). Poprawę koniunktury odnotowuje 12,2% badanych firm, a jej pogorszenie - 14,8% (przed miesiącem odpowiednio 13,3% i 12,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są negatywnie, gorzej niż w listopadzie. Diagnozy sytuacji finansowej są niekorzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w listopadzie. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, większy od sygnalizowanego przed miesiącem. Kierujący jednostkami planują niewielkie redukcje zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost cen" - czytamy w komunikacie.

W zakwaterowaniu i gastronomii w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 3,1 (w listopadzie plus 4,6). Poprawę koniunktury odnotowuje 13,6% badanych fi rm, a jej pogorszenie - 16,6% (przed miesiącem odpowiednio 17,2% i 12,7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

bDBlfSsD

"Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej niekorzystnie niż w listopadzie. Również prognozy w tym zakresie są pesymistyczne, gorsze od formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest nieznaczny wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, mniejszy niż przed miesiącem. Kierujący jednostkami planują redukcje zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen" - czytamy dalej.

W sekcji informacja i komunikacja w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 14,4 (w listopadzie plus 15,4). Poprawę koniunktury odnotowuje 20,0% badanych firm, a jej pogorszenie - 5,6% (przed miesiącem odpowiednio 19,9% i 4,6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa są oceniane mniej korzystnie niż w listopadzie. Odpowiednie prognozy są pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Odnotowywany jest nieznaczny wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, mniejszy od notowanego w listopadzie. Kierujący jednostkami planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest wzrost cen" - napisano w materiale.

W działalności finansowej i ubezpieczeniowej w grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 24 (przed miesiącem plus 24,4). Poprawę koniunktury odnotowuje 28,9% badanych firm, a jej pogorszenie - 4,9% (w listopadzie odpowiednio 30% i 5,6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

bDBlfSsJ

"Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane mniej korzystnie niż w listopadzie. Diagnozy sytuacji finansowej są pozytywne, zbliżone do notowanych w ubiegłym miesiącu. Choć prognozy popytu są mniej optymistyczne od formułowanych w listopadzie, przewidywania dotyczące sprzedaży są korzystne, podobnie jak przed miesiącem, a odnoszące się do sytuacji finansowej - bardziej pozytywne. Odnotowywany jest nieznaczny wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek planują niewielkie zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać nieznacznego spadku cen" - podsumowano.

bDBlfSte
media
telekomunikacja
Źródło:
KOMENTARZE
(0)