Notowania

giełda
24.10.2019 11:20

GUS: Najlepsza koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w październiku

Warszawa, 24.10.2019 (ISBnews) - Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności usługowej w październiku br. zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Podziel się
Dodaj komentarz

W sekcji transport i gospodarka magazynowa wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w październiku kształtuje się na poziomie minus 1,0 (plus 0,3 we wrześniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 13,0% badanych firm, a jej pogorszenie - 14,0% (przed miesiącem odpowiednio 13,7% i 13,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są niekorzystnie i gorzej niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są bardziej pesymistyczne od formułowanych we wrześniu. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest nieznaczny spadek cen" - czytamy w komunikacie.

W zakwaterowaniu i gastronomii w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 2 (minus 0,9 w poprzednim miesiącu). Poprawę koniunktury odnotowuje 16,3% badanych firm, a jej pogorszenie - 14,3% (przed miesiącem odpowiednio 15,2% i 16,2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt oceniany jest nieco bardziej niekorzystnie niż we wrześniu, jednak diagnozy sprzedaży są mniej negatywne od sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy formułują mniej pozytywne niż we wrześniu oceny aktualnej sytuacji finansowej. Przewidywania w zakresie popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem" - czytamy dalej.

W sekcji informacja i komunikacja w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 17 ( wobec 17,4 w poprzednim miesiącu). Poprawę koniunktury odnotowuje 21,6% badanych firm, a jej pogorszenie - 4,7% (przed miesiącem odpowiednio 23,3% i 5,9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Choć bieżący popyt oceniany jest mniej pozytywnie niż przed miesiącem a diagnozy sprzedaży są korzystne, podobnie jak we wrześniu, to opinie dotyczące sytuacji finansowej są nieco bardziej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywania w zakresie popytu i sprzedaży są mniej korzystne od formułowanych we wrześniu, ale prognozy sytuacji finansowej są pozytywne, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem" - napisano w materiale.

W działalności finansowej i ubezpieczeniowej w październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 26,4 (przed miesiącem plus 27,3). Poprawę koniunktury odnotowuje 30,3% badanych firm, a jej pogorszenie - 4,0% (we wrześniu odpowiednio 31,1% i 3,8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy i prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Odnotowywany jest niewielki spadek opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek planują nieznaczne ograniczenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można oczekiwać niewielkiego spadku cen" - podsumowano.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz