Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hardt z RPP: Gdy odbije gospodarka - podwyżka rezerwy obow., potem - stóp proc.

0
Podziel się:

W sytuacji poprawy koniunktury pojawi się konieczność podwyżki stóp procentowych, ale w pierwszym rzędzie powinno się podnieść poziom rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Hardt z RPP: Gdy odbije gospodarka - podwyżka rezerwy obow., potem - stóp proc.

"Normalizacja polityki pieniężnej - jeśli optymistyczny scenariusz będzie się spełniać - powinna być finezyjna. Czyli na początek podnosimy stopę rezerwy obowiązkowej, w kolejnym kroku stopę referencyjną, ale przy utrzymaniu skupu obligacji, a być może zastosowaniu nowych instrumentów poniżej kosztu referencyjnego. Takie celowane mechanizmy służyłyby wspieraniu aktywności przedsiębiorstw" - powiedział Hardt w wywiadzie dla Interii.pl.

"Obecnie - raz jeszcze podkreślę - nie jest moment na podwyższanie stóp. Nie wykluczam, że jeśli gospodarka odbije, to taka konieczność się pojawi. Wtedy w pierwszym rzędzie powinno się podnieść poziom rezerwy obowiązkowej. Obecnie niski poziom rezerwy utrudnia utrzymanie stopy Polonia na poziomie określanym stopą referencyjną NBP" - dodał.

Członek RPP spodziewa się, że na pewno nie będzie to powrót do poziomu 1,5% w przypadku stopy referencyjnej, jak było przez pandemią, ale raczej w pobliże 0,5%.

"Wracając jeszcze do stopy referencyjnej, to jej obecny poziom jest zbyt niski, w tym niższy niż na Węgrzech, czy w Republice Czeskiej. Ubocznym tego skutkiem jest ponad 45-proc. wzrost opłat i prowizji w bankach. Obniżenie stopy do zera, czy poniżej zera - co w ogóle jest wątpliwe prawnie w polskim systemie - tylko by tę tendencję wzmocniło. Nie byłoby wprawdzie ujemnych stóp na rachunkach osób fizycznych, ale opłaty i prowizje poszłyby jeszcze mocniej w górę. Mielibyśmy faktycznie ujemne oprocentowanie, chociaż nazywałoby się to inaczej" - ocenił Hardt.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. - łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)