Notowania

Henryk Kania walczy o przetrwanie. Nie wykupi na czas obligacji

Jeden z największych producentów mięsa w Polsce, który zmaga się z potężnym kryzysem, nie wykupi w terminie wartych 50 milionów złotych obligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Henryk Kania jest jednym z głównych dostawców mięsa do Biedronki.

Spółka poinformowała o tym w piątkowym komunikacie. Chodzi dokładnie o 50 tysięcy obligacji serii F (KAN0619), wartych tysiąc złotych każda, które miały zostać wykupione 24 czerwca.

To niejedyna zła wiadomość dla obligatariuszy Henryka Kani. Rozczarowanie czeka też posiadaczy obligacji serii H (KAN0321). W przypadku tych papierów Henryk Kania nie zapłaci na czas odsetek, przypadających na 28 czerwca. Tego dnia spółka miała wypłacić 1 486 422 zł.

Kania nie wypłaci również odsetek od obligacji serii F należnych w dniu wykupu w łącznej kwocie 878 500 zł.

Obejrzyj też: Henryk Kania na krawędzi. Cała branża mięsna od lat ma niską rentowność

Spółka, która jest jednym z najważniejszych dostawców produktów mięsnych do Biedronki, jest w restrukturyzacji. 17 czerwca Henryk Kania, dotychczasowy szef rady nadzorczej zakładów, został powołany na p. o. prezesa spółki. Zostanie na tym stanowisku trzy miesiące.

Były prezes – Grzegorz Minczanowski – oraz członek zarządu Ewa Łuczyk pozostają w spółce. Minczanowski będzie pełnił obowiązki wiceprezesa zarządu, a Łuczyk pozostanie zatrudniona w spółce na stanowisku dyrektora finansowego.

Firma ma poważne problemy finansowe. Jeden z głównych dostawców wędlin do Biedronki stracił płynność w momencie, gdy ceny surowca poszły w górę. Ale jest szansa, że uda się mu wyjść na prostą.

Kania przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że jest też po spotkaniach z sieciami handlowymi, do których dostarcza wędliny. - Efekt jest zadowalający, zgodzili się podnieść ceny, niektórzy także skrócić terminy płatności – wyjaśnił p. o. prezesa zakładów.

Szacuje się, że producent wędlin ma 833,2 mln zł długu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: henryk kania, giełda, obligacje, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2019

kajtekKto śpi z psami, rano budzi się z pchłami, a kto na minimalnych marżach tylko z Biedronką handluje, ten bardzo szybko do cna bankrutuje. Jak można sie … Czytaj całość

21-06-2019

mójnickTo nie kupuj. Kto kupuje w biedrze? jakiś nieu da cznicy Ładnie opakowany s y f.

21-06-2019

AnaSuper, czyli znów podatnicy zapłacą za czyjaś niegospodarność! Szlag mnie trafia. Podniosą ceny wyrobów! Już Kani nie kupię!

Rozwiń komentarze (65)