Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego

82
Podziel się

Prokuratura powiązała biznesmena Leszka Czarneckiego z aferą GetBack i zarzuca mu narażenie klientów Idea Banku na milionowe straty. Na wniosek KNF, Idea i Getin Noble Bank poddadzą pod głosowanie wniosek o odwołanie go z rad nadzorczych.

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego
Leszek Czarnecki może stracić funkcję przewodniczącego rad nadzorczych swoich banków. (East News | GNB, Tomasz Kawka)
bEpXRuVx

Warszawska prokuratura wystosowała zarzuty wobec Leszka Czarneckiego. Miał narazić klientów Idea Banku oraz sam bank na straty w ogromnej skali. Chodzi o aferę GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko jej twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały trefne obligacje.

O sprawie zrobiło się w ostatnich dniach ciszej, ale publiczne organy działają. Komisja Nadzoru Finansowego zawnioskowała o odwołanie Czarneckiego z rad nadzorczych Idea Banku i Getin Noble Banku. Wiadomo już, że na apel obie instytucje pozytywnie odpowiedziały.

Na 28 i 29 października zostały zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków. Głównym punktem spotkań będzie głosowanie w sprawie odwołania Leszka Czarneckiego z obu rad nadzorczych.

bEpXRuVz

Poniżej projekt uchwały, który będzie poddany pod głosowanie 29 października.

Zostały też przygotowane specjalne projekty uchwał w sprawie ewentualnego powołania nowego członka rady nadzorczej.

Co ciekawe, decyzję o odwołaniu będzie podejmował w zasadzie sam Leszek Czarnecki. To do niego należy grubo ponad połowa głosów w Getin Noble Banku. Z kolei w Idei głównym akcjonariusze jest formalnie Getin Holding - kontrolowany przez biznesmena.

bEpXRuVF
Zobacz także: Remont w prezencie: odcinek 6

W uzasadnieniu wniosku o odwołaniu KNF powołała się na prowadzone śledztwo w sprawie oferowania za pośrednictwem Idea Banku obligacji spółki GetBack.

W obronę biznesmena bierze mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

bEpXRuVG

Według Giertycha zarzuty mogą być "chęcią realizacji planu Zdzisława". Giertych nawiązuje tu do słynnych taśm szefa KNF. Według zapisów rozmów, w tym "planie" mogło chodzić o przejęcie banku za złotówkę. Szerzej całą sprawę opisujemy tutaj.

"Absurdalność stawianych zarzutów dodatkowo obrazuje fakt, że mój mocodawca nadzoruje kilkanaście dużych spółek, w tym wiele banków. Nigdy nie był natomiast w zarządzie GetBack lub w radzie nadzorczej tej spółki. Sprzedażą obligacji GetBack zajmowały się liczne podmioty, w tym banki państwowe i żadna z osób z tych podmiotów zarzutów nie ma" - wskazuje pełnomocnik Czarneckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpXRuWa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
korupcj górą
9 miesięcy temu
wniosek nasuwa się taki kierunek to skorumpowane państwo gdyby Leszek dał 40 milionów to by teraz spał spokojnie
Goliat
10 miesięcy temu
Obywatele rozumiem zlosc i frustracje wielu z was- ale prawda jest taka ze jesli pozwolimy wladzy wybiorczo karac jednych a innych nie za te same przestepstwa to zle sie to dla nas wszystkich i kazdego z osobna skonczy ! - wiec albo ukarac wszystkich szefow bankow albo puscic Czarneckiego wolno!!!
POlak
10 miesięcy temu
Oddalic zarzuty od Czarneckiego!!! -Albo stawiacie zarzuty WSZYSTKIM szefom bankow ktore to sprzedawaly albo nikomu! - bo to jest zwykla zemsta za zlodzieja Chrzanowskiego z KNF !!!!
bEpXRuWb
Krystyna z Pł...
10 miesięcy temu
Młodym trzeba dać szansę. W nich siła. Pozdrawiam. Krysia.
TB58a
10 miesięcy temu
Zniszczą człowieka, zniszczą jego Banki, zniszczą zaufanie do Banków prywatnych. Ale nie będzie tak jak za PRL gdzie poza trzema państwowymi molochami, były tysiące banków spółdzielczych, a w firmach kasy zapomogowo-pożyczkowe.
...
Następna strona