Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego

82
Podziel się:

Prokuratura powiązała biznesmena Leszka Czarneckiego z aferą GetBack i zarzuca mu narażenie klientów Idea Banku na milionowe straty. Na wniosek KNF, Idea i Getin Noble Bank poddadzą pod głosowanie wniosek o odwołanie go z rad nadzorczych.

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego
Leszek Czarnecki może stracić funkcję przewodniczącego rad nadzorczych swoich banków. (East News | GNB, Tomasz Kawka)

Warszawska prokuratura wystosowała zarzuty wobec Leszka Czarneckiego. Miał narazić klientów Idea Banku oraz sam bank na straty w ogromnej skali. Chodzi o aferę GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko jej twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały trefne obligacje.

O sprawie zrobiło się w ostatnich dniach ciszej, ale publiczne organy działają. Komisja Nadzoru Finansowego zawnioskowała o odwołanie Czarneckiego z rad nadzorczych Idea Banku i Getin Noble Banku. Wiadomo już, że na apel obie instytucje pozytywnie odpowiedziały.

Na 28 i 29 października zostały zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków. Głównym punktem spotkań będzie głosowanie w sprawie odwołania Leszka Czarneckiego z obu rad nadzorczych.

Poniżej projekt uchwały, który będzie poddany pod głosowanie 29 października.

Zostały też przygotowane specjalne projekty uchwał w sprawie ewentualnego powołania nowego członka rady nadzorczej.

Co ciekawe, decyzję o odwołaniu będzie podejmował w zasadzie sam Leszek Czarnecki. To do niego należy grubo ponad połowa głosów w Getin Noble Banku. Z kolei w Idei głównym akcjonariusze jest formalnie Getin Holding - kontrolowany przez biznesmena.

Zobacz także: Remont w prezencie: odcinek 6

W uzasadnieniu wniosku o odwołaniu KNF powołała się na prowadzone śledztwo w sprawie oferowania za pośrednictwem Idea Banku obligacji spółki GetBack.

W obronę biznesmena bierze mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

Według Giertycha zarzuty mogą być "chęcią realizacji planu Zdzisława". Giertych nawiązuje tu do słynnych taśm szefa KNF. Według zapisów rozmów, w tym "planie" mogło chodzić o przejęcie banku za złotówkę. Szerzej całą sprawę opisujemy tutaj.

"Absurdalność stawianych zarzutów dodatkowo obrazuje fakt, że mój mocodawca nadzoruje kilkanaście dużych spółek, w tym wiele banków. Nigdy nie był natomiast w zarządzie GetBack lub w radzie nadzorczej tej spółki. Sprzedażą obligacji GetBack zajmowały się liczne podmioty, w tym banki państwowe i żadna z osób z tych podmiotów zarzutów nie ma" - wskazuje pełnomocnik Czarneckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
korupcj górą
4 lata temu
wniosek nasuwa się taki kierunek to skorumpowane państwo gdyby Leszek dał 40 milionów to by teraz spał spokojnie
Goliat
4 lata temu
Obywatele rozumiem zlosc i frustracje wielu z was- ale prawda jest taka ze jesli pozwolimy wladzy wybiorczo karac jednych a innych nie za te same przestepstwa to zle sie to dla nas wszystkich i kazdego z osobna skonczy ! - wiec albo ukarac wszystkich szefow bankow albo puscic Czarneckiego wolno!!!
POlak
4 lata temu
Oddalic zarzuty od Czarneckiego!!! -Albo stawiacie zarzuty WSZYSTKIM szefom bankow ktore to sprzedawaly albo nikomu! - bo to jest zwykla zemsta za zlodzieja Chrzanowskiego z KNF !!!!
Krystyna z Pł...
4 lata temu
Młodym trzeba dać szansę. W nich siła. Pozdrawiam. Krysia.
TB58a
4 lata temu
Zniszczą człowieka, zniszczą jego Banki, zniszczą zaufanie do Banków prywatnych. Ale nie będzie tak jak za PRL gdzie poza trzema państwowymi molochami, były tysiące banków spółdzielczych, a w firmach kasy zapomogowo-pożyczkowe.
...
Następna strona