Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego

82
Podziel się

Prokuratura powiązała biznesmena Leszka Czarneckiego z aferą GetBack i zarzuca mu narażenie klientów Idea Banku na milionowe straty. Na wniosek KNF, Idea i Getin Noble Bank poddadzą pod głosowanie wniosek o odwołanie go z rad nadzorczych.

Idea Bank i Getin Noble Bank przygotowały uchwały. Będzie głosowanie ws. odwołania Leszka Czarneckiego
Leszek Czarnecki może stracić funkcję przewodniczącego rad nadzorczych swoich banków. (East News | GNB, Tomasz Kawka)
bDJAlfuJ

Warszawska prokuratura wystosowała zarzuty wobec Leszka Czarneckiego. Miał narazić klientów Idea Banku oraz sam bank na straty w ogromnej skali. Chodzi o aferę GetBack. Śledczy uznali, że za działanie piramidy finansowej odpowiadać powinni nie tylko jej twórcy, ale również właściciele banków, które sprzedawały trefne obligacje.

O sprawie zrobiło się w ostatnich dniach ciszej, ale publiczne organy działają. Komisja Nadzoru Finansowego zawnioskowała o odwołanie Czarneckiego z rad nadzorczych Idea Banku i Getin Noble Banku. Wiadomo już, że na apel obie instytucje pozytywnie odpowiedziały.

Na 28 i 29 października zostały zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków. Głównym punktem spotkań będzie głosowanie w sprawie odwołania Leszka Czarneckiego z obu rad nadzorczych.

bDJAlfuL

Poniżej projekt uchwały, który będzie poddany pod głosowanie 29 października.

Zostały też przygotowane specjalne projekty uchwał w sprawie ewentualnego powołania nowego członka rady nadzorczej.

Co ciekawe, decyzję o odwołaniu będzie podejmował w zasadzie sam Leszek Czarnecki. To do niego należy grubo ponad połowa głosów w Getin Noble Banku. Z kolei w Idei głównym akcjonariusze jest formalnie Getin Holding - kontrolowany przez biznesmena.

bDJAlfuR
Zobacz także: Remont w prezencie: odcinek 6

W uzasadnieniu wniosku o odwołaniu KNF powołała się na prowadzone śledztwo w sprawie oferowania za pośrednictwem Idea Banku obligacji spółki GetBack.

W obronę biznesmena bierze mecenas Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego.

bDJAlfuS

Według Giertycha zarzuty mogą być "chęcią realizacji planu Zdzisława". Giertych nawiązuje tu do słynnych taśm szefa KNF. Według zapisów rozmów, w tym "planie" mogło chodzić o przejęcie banku za złotówkę. Szerzej całą sprawę opisujemy tutaj.

"Absurdalność stawianych zarzutów dodatkowo obrazuje fakt, że mój mocodawca nadzoruje kilkanaście dużych spółek, w tym wiele banków. Nigdy nie był natomiast w zarządzie GetBack lub w radzie nadzorczej tej spółki. Sprzedażą obligacji GetBack zajmowały się liczne podmioty, w tym banki państwowe i żadna z osób z tych podmiotów zarzutów nie ma" - wskazuje pełnomocnik Czarneckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJAlfvm
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
pełnybrzuch
5 miesięcy temu
To jest pokłosie nagonki prowadzonej przez Ziobrę.
Gosc
5 miesięcy temu
Smiac sie człowiekowi chce!!!znow normalni ludzie nabici w butelke!!!a decydenci mają sie dobrze!!!!
Alex
5 miesięcy temu
A członek mafii Chrzanowski - były szef KNF, który zaproponował Czarneckiemu "ochronę" za 40 mln nadal na wolności?
bDJAlfvn
ABC
5 miesięcy temu
A dlaczego KNF wydał zgodę na emisję takich obligacji ? Poza tym odwołanie LC z rady i tak nic nie zmieni. Jako właściciel wstawi tam swojego człowieka i tak dalej faktycznie będzie rządził swoimi bankami. Podobnie robi Kaczyński z naszym państwem. Może być nawet sekretarką w rządzie Morawieckiego a i tak to do niego premier będzie przychodził po decyzje.
sin
5 miesięcy temu
Polska przestała być państwem prawa ,
...
Następna strona