Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inwestycje w złoto. Podpowiadamy, jak wykorzystać tegoroczny hit

37
Podziel się:

Inwestycje w złoto straciły na zainteresowaniu po aferze Amber Gold. Niesłusznie. W tym roku to prawdziwy hit. Od początku roku na jednej uncji można było zarobić już 1000 zł. Furorę robią fundusze.

Złoto odzyskało blask.
Złoto odzyskało blask. (Shutterstock.com)

Złoto jest jednym z hitów inwestycyjnych 2019 roku. Jego wartość w przeliczeniu na naszą walutę od początku roku wzrosła o ponad 20 proc. Daje to 1000 zł zysku na uncji, czyli około 31 gramach.

Jak wykorzystać hossę na złocie?

Przykład Amber Gold może zniechęcać do inwestowania w złoto, ale trzeba pamiętać, że piramida finansowa Marcina P. nie miała z cennym kruszcem nic wspólnego. Jak więc inwestować?

Kupno prawdziwego złota w postaci sztabki czy monety jest teoretycznie najprostsze dla zwykłego Kowalskiego, ale trzeba pamiętać, że cena fizycznego złota rządzi się trochę innymi prawami. Niestety inwestycje na rynkach finansowych są mniej oczywiste i wymagają większej wiedzy oraz doświadczenia, ale z tym też można sobie poradzić.

Zobacz także: Obejrzyj: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

Dobry czas dla złota można wykorzystać, kupując akcje spółek, które wydobywają kruszec. Niestety są to firmy zagraniczne, więc trzeba mieć dostęp do innych giełd. Inną z opcji jest zawieranie tzw. kontraktów terminowych (np. CFD). Są one szczególnie popularne na wielu platformach inwestycyjnych, gdzie w prosty sposób można "zakładać" się i grać na wzrost wartości złota. Obarczone jest to jednak dużym ryzykiem, bo dochodzi tu kwestia dźwigni finansowej (potencjalnie duże zyski i równie duże straty).

Dla mniej doświadczonych osób, które chcą inwestować na rynkach, powstały fundusze inwestycyjne. Tam doświadczeni zarządzający, w oparciu o konkretne strategie, lokują pieniądze klientów. Okazuje się, że w tym roku fundusze inwestujące w złoto są jednymi z najlepszych.

Na polskim rynku w TOP3 wśród wszystkich funduszy dwa są oparte na złocie. Zarobiły dla swoich klientów od początku roku około 35 proc. Mowa o wynikach funduszy zarządzanych przez PKO BP i Superfund. Inne - słabsze fundusze - i tak są na plusie około 15 proc. W skali 12 miesięcy stopy zwrotu są jeszcze wyższe i wynoszą od 20 do 50 proc.

fundusz zysk za ostatnie 3 miesiące zysk za ostatnie 9 miesięcy zysk za ostatnie 12 miesięcy
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 20,80% 34,90% 50,50%
Superfund Goldfuture (Superfund SFIO) 17,70% 33,40% 23,80%
Investor Gold FIZ 15,20% 14,90% 20,50%
Investor Gold Otwarty (Investor SFIO) 11,90% 14,70% 20,50%
QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO) 12,40% 14,50% 20,40%
Superfund GoldFund (Superfund SFIO) 6,90% - -

źródło: analizy.pl

Złote fundusze bez złota

Skąd taka duża rozbieżność w wynikach? Warto podkreślić, że fundusze nie kupują fizycznie złota. Zamiast przechowywać kruszec w skarbcach, inwestują w złoto pośrednio. Kupują wspomniane już wcześniej akcje firm powiązanych ze złotem i inwestują w papiery, których wartość zależy od notowań złota na światowych giełdach.

Jeden z dwóch najlepszych funduszy w Polsce od PKO TFI ma zapisane w strategii, że inwestuje co najmniej połowę pieniędzy w akcje firm, które poszukują, wydobywają, produkują, przetwarzają, dystrybuują lub handlują złotem oraz innymi metalami szlachetnymi. Dodatkowo lokuje środki w kontrakty terminowe na akcje lub indeksy, a także inwestuje w inne podobne do siebie fundusze. PKO TFI obraca obecnie blisko 267 mln zł.

Znajdziemy w nim akcje największej kopalni na świecie - kanadyjskiego Barrick Gold czy znajdującego się na Kajmanach Endeavour Mining. Fundusz złota od PKO TFI jest łatwo dostępny dla każdego. Inwestycja możliwa jest już od 100 zł.

Są takie, które minimalny próg mają na poziomie 50 zł (np. "Investor Gold Otwarty"). Czasami jednak inwestycje wymagają znacznie większego kapitału. To samo TFI, w ramach analogicznego funduszu zamkniętego (ograniczony do pewnej grupy inwestorów), jako minimalną wpłatę ustaliło 10 tys. zł.

Trzeba pamiętać, że fundusze inwestujące umownie w złoto (już wiadomo, że głównie są to inwestycje pośrednie, a nie w sam kruszec), charakteryzują się dużym ryzykiem. Niektóre mają najwyższe możliwe oceny ryzyka, co oznacza, że - w zależności od sytuacji rynkowej - zarówno zyski, jak i straty bywają duże. Nie ma więc gwarancji, że inwestycja się zwróci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Robert
12 miesięcy temu
W złoto inwestuję od ponad 15 lat. Ostatnio współpracuję z IDF i wyniki są najlepsze. Duży zysk w krótkim czasie.
Dominik
rok temu
Ja polecam inwestycję w sztabki złota, srebra, złote i srebrne monety. Sam zainwestowałem (firma IDF) i jestem zadowolony, bo naprawdę się opłaca ;)
Maciej
rok temu
Ja zainwestowałem i nie żałuję. Dobry ruch i już sporo na plus, a dalej inwestuję :) No ale pewniak jakim jest IDF mi w tym pomogło i to dla nich największe słowa uznania :)
goldmanek
2 lata temu
kupowanie złota próby 900 czy 917 to błąd. Liczy się tylko złoto 999 lub dukatowe 986 . Reszta to tylko stopy złota z miedzią lub innymi metalami
jOJ
2 lata temu
Tak, tak kupujcie "papierowe" złoto. Będziecie mieli czy się podetrzeć "eksperci". Złoto to metal i w to trzeba inwestować.
...
Następna strona