Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inwestycje w złoto. Podpowiadamy, jak wykorzystać tegoroczny hit

35
Podziel się

Inwestycje w złoto straciły na zainteresowaniu po aferze Amber Gold. Niesłusznie. W tym roku to prawdziwy hit. Od początku roku na jednej uncji można było zarobić już 1000 zł. Furorę robią fundusze.

Złoto odzyskało blask.
Złoto odzyskało blask. (Shutterstock.com)
bDANBQPV

Złoto jest jednym z hitów inwestycyjnych 2019 roku. Jego wartość w przeliczeniu na naszą walutę od początku roku wzrosła o ponad 20 proc. Daje to 1000 zł zysku na uncji, czyli około 31 gramach.

bDANBQPX

Jak wykorzystać hossę na złocie?

Przykład Amber Gold może zniechęcać do inwestowania w złoto, ale trzeba pamiętać, że piramida finansowa Marcina P. nie miała z cennym kruszcem nic wspólnego. Jak więc inwestować?

Kupno prawdziwego złota w postaci sztabki czy monety jest teoretycznie najprostsze dla zwykłego Kowalskiego, ale trzeba pamiętać, że cena fizycznego złota rządzi się trochę innymi prawami. Niestety inwestycje na rynkach finansowych są mniej oczywiste i wymagają większej wiedzy oraz doświadczenia, ale z tym też można sobie poradzić.

Zobacz także: Obejrzyj: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie
bDANBQQd

Dobry czas dla złota można wykorzystać, kupując akcje spółek, które wydobywają kruszec. Niestety są to firmy zagraniczne, więc trzeba mieć dostęp do innych giełd. Inną z opcji jest zawieranie tzw. kontraktów terminowych (np. CFD). Są one szczególnie popularne na wielu platformach inwestycyjnych, gdzie w prosty sposób można "zakładać" się i grać na wzrost wartości złota. Obarczone jest to jednak dużym ryzykiem, bo dochodzi tu kwestia dźwigni finansowej (potencjalnie duże zyski i równie duże straty).

Dla mniej doświadczonych osób, które chcą inwestować na rynkach, powstały fundusze inwestycyjne. Tam doświadczeni zarządzający, w oparciu o konkretne strategie, lokują pieniądze klientów. Okazuje się, że w tym roku fundusze inwestujące w złoto są jednymi z najlepszych.

bDANBQQe

Na polskim rynku w TOP3 wśród wszystkich funduszy dwa są oparte na złocie. Zarobiły dla swoich klientów od początku roku około 35 proc. Mowa o wynikach funduszy zarządzanych przez PKO BP i Superfund. Inne - słabsze fundusze - i tak są na plusie około 15 proc. W skali 12 miesięcy stopy zwrotu są jeszcze wyższe i wynoszą od 20 do 50 proc.

fundusz zysk za ostatnie 3 miesiące zysk za ostatnie 9 miesięcy zysk za ostatnie 12 miesięcy
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 20,80% 34,90% 50,50%
Superfund Goldfuture (Superfund SFIO) 17,70% 33,40% 23,80%
Investor Gold FIZ 15,20% 14,90% 20,50%
Investor Gold Otwarty (Investor SFIO) 11,90% 14,70% 20,50%
QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO) 12,40% 14,50% 20,40%
Superfund GoldFund (Superfund SFIO) 6,90% - -

źródło: analizy.pl

Złote fundusze bez złota

Skąd taka duża rozbieżność w wynikach? Warto podkreślić, że fundusze nie kupują fizycznie złota. Zamiast przechowywać kruszec w skarbcach, inwestują w złoto pośrednio. Kupują wspomniane już wcześniej akcje firm powiązanych ze złotem i inwestują w papiery, których wartość zależy od notowań złota na światowych giełdach.

bDANBQQf

Jeden z dwóch najlepszych funduszy w Polsce od PKO TFI ma zapisane w strategii, że inwestuje co najmniej połowę pieniędzy w akcje firm, które poszukują, wydobywają, produkują, przetwarzają, dystrybuują lub handlują złotem oraz innymi metalami szlachetnymi. Dodatkowo lokuje środki w kontrakty terminowe na akcje lub indeksy, a także inwestuje w inne podobne do siebie fundusze. PKO TFI obraca obecnie blisko 267 mln zł.

Znajdziemy w nim akcje największej kopalni na świecie - kanadyjskiego Barrick Gold czy znajdującego się na Kajmanach Endeavour Mining. Fundusz złota od PKO TFI jest łatwo dostępny dla każdego. Inwestycja możliwa jest już od 100 zł.

Są takie, które minimalny próg mają na poziomie 50 zł (np. "Investor Gold Otwarty"). Czasami jednak inwestycje wymagają znacznie większego kapitału. To samo TFI, w ramach analogicznego funduszu zamkniętego (ograniczony do pewnej grupy inwestorów), jako minimalną wpłatę ustaliło 10 tys. zł.

bDANBQQg

Trzeba pamiętać, że fundusze inwestujące umownie w złoto (już wiadomo, że głównie są to inwestycje pośrednie, a nie w sam kruszec), charakteryzują się dużym ryzykiem. Niektóre mają najwyższe możliwe oceny ryzyka, co oznacza, że - w zależności od sytuacji rynkowej - zarówno zyski, jak i straty bywają duże. Nie ma więc gwarancji, że inwestycja się zwróci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDANBQQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Snajper
rok temu
W złoto trzeba było inwestować gdy było poniżej 1200$, teraz już kokosów nie ma. Jedna uwaga, żeby inwestować w złoto, trzeba się troszeczkę na tym rynku znać. Jeżeli ktoś sobie kupi złoto na papierze, tzn że tego złota nie ma tylko papier. Inwestycje w różnego rodzaju fundusze czy banki jest po prostu inwestowaniem w nie a nie w złoto. Każdy zarobek tego typu podlega opodatkowaniu. Inwestowanie w złoto fizyczne temu nie podlega. Poza tym ten kto się chce na złocie szybko dorobić, to najczęściej na nim traci. Inwestowanie w złoto jest na lata, bo tylko wtedy ma sens.
ja
rok temu
to złoto jest wyznacznikiem dla pieniądza i ma caly czas taka sama sile nabywcza, skoro drozeje to znaczy, że siła nabywcza pieniądza spada w skutek wzrostu inflacji przez dodruk pieniądza i generowanie wirtualnego pieniadza przez banki
Pablo
rok temu
Ja od ładnych kilku lat kupuję złoto ale nie zamierzam sprzedawać. To moja emerytura czy też bezpieczna przystań gdy nadejdzie sztorm ;) Na tą chwilę nie dość, że czuję się bezpiecznie to jeszcze jestem "zarobiony". Tylko, że mnie nie interesuje żadne fikcyjne złoto, które mam, a nie mam - k Ja kupuje w programie powiernik już kilka lat i sztabki zabieram i chowam w skarpetki. Nie interesują mnie obietnice, które okażą się bez pokrycia gdy przyjdzie chwila prawdy.
bDANBQQz
chomikos
rok temu
Oho. Eksperci zalecają zakup zlota. Znaczy się złoto wkrótce poleci na pysk a eksperci właśnie chcą je sprzedać
P i G
rok temu
Artykuł troche nie na czasie Trzeba to bylo napisac jakis rok półtora temu Taki artykuł moge napisac sam po czasie Nie pozdrawiam
...
Następna strona