Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Energetyka może wkrótce wejść na GPW

1
Podziel się:

Wydzielana właśnie część biznesu spółki odpowiada za ponad 25 procent przychodów.

PKP Energetyka może wkrótce wejść na GPW
(mat. prasowe PKP Energetyka)
bEKOmOSt

PKP Energetyka przygotowała wydzielenie ze swoich struktur podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie siecią dystrybucyjną energii elektrycznej i oczekuje na jego rejestrację przez sąd, poinformował prezes Wojciech Orzech. Według niego, jednym z możliwych scenariuszy dla nowej spółki jest debiut na giełdzie.

- Zmiana struktury holdingu poprzez wydzielenie tego obszaru działalności, mogłaby być potencjalnie wstępem do debiutu tego podmiotu na giełdzie - powiedział Orzech dziennikarzom po debacie nt. książki "PKP Energetyka po prywatyzacji - bezpieczeństwo dostaw energii i przewozów kolejowych".

Dodał, że wydzielana część biznesu spółki odpowiada za ponad 25 procent przychodów.

bEKOmOSv

Wcześniej, podczas debaty Orzech mówił, że spółka chce - wzorem innych grup energetycznych - wydzielić część dystrybucyjną. Według niego doprowadziłoby to do sytuacji, w której spółka posiadałaby wydzielony podmiot, którego przychody, plany inwestycyjne i stawki taryfowe byłyby w pełni uzgodnione z Urzędem Regulacji Energetyki (URE). Według Orzecha, zwiększyłoby to poziom transparentności i "ostudziło emocje towarzyszące prywatyzacji PKP Energetyki".

- Dokumenty zostały już złożone w sądzie, spółka jest w trakcie rejestracji - podkreślił Orzech.

Skarb Państwa przejmie segment paliw PKP Energetyka?

Przypomniał także, że PKP Energetyka wystosowała do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapytanie, czy strona rządowa jest zainteresowana wskazaniem podmiotu z udziałem Skarbu Państwa, który nabył by segment paliw PKP Energetyki. Obejmuje on sieć 18 rozmieszczonych na terenie całej Polski stacji paliw, z których korzystają spalinowe lokomotywy i szynobusy.

- Chcemy sprzedać tę część, nie wiązać [w swoich strukturach] paliw i energii elektrycznej. W związku z tym zaproponowaliśmy, żeby wskazana spółka kontrolowana przez Skarb Państwa przystąpiła do rozmów - wyjaśnił prezes. Dodał, że w tej sprawie spółka jeszcze nie otrzymała odpowiedzi.

bEKOmOSB

W lipcu ubiegłym roku Polskie Koleje Państwowe (PKP) i fundusz CVC Capital Partners podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Wartość przedsiębiorstwa w transakcji opiewała na 1 965 mln zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki, dawało cenę na poziomie 1 410 mln zł.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest jednym z największych sprzedawców energii elektrycznej, w tym energii elektrycznej trakcyjnej (przeznaczonej dla przewoźników kolejowych).

bEKOmOSW
energetyka
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
greg385600
5 lata temu
Polityka potrafi się przysłużyć gospodarce, giełdzie i walucie. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW i czekam sobie teraz na lepsze czasy