Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE kieruje dodat. uzasadnioną opinię wz. z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN

1
Podziel się

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Polski dodatkowej uzasadnionej opinii w związku z kontynuacją działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, poinformowała Komisja.

KE kieruje dodat. uzasadnioną opinię wz. z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN
bDJbUIPV

"3 grudnia 2020 r. Komisja przekazała Polsce dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia, dodając nowy zarzut do postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wszczętego 29 kwietnia 2020 r. Odpowiedź Polski na dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia nie rozwiewa obaw Komisji. Z tego względu dzisiaj Komisja zdecydowała się podjąć kolejne działanie w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i przekazać Polsce dodatkową uzasadnioną opinię" - czytamy w komunikacie.

Komisja uważa, że Polska narusza prawo UE, ponieważ zezwala Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - której niezależność i bezstronność nie jest, zdaniem Komisji, zagwarantowana - podejmować decyzje w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i sposób, w jaki wykonują swoje funkcje. Dotyczy to m.in. uchylenia immunitetu sędziego, zawieszenia w czynnościach służbowych i obniżenia wynagrodzenia. Ponadto - jak przypomina KE - Izba Dyscyplinarna rozstrzyga także w sprawach związanych z prawem pracy, zabezpieczeniem społecznym i przejściem w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

"Przyznając Izbie Dyscyplinarnej uprawnienia, które mają bezpośredni wpływ na status sędziów i wykonywanie przez nich działalności orzeczniczej, ustawodawstwo polskie zagraża zdolności właściwych sądów do zapewniania skutecznego środka ochrony prawnej zgodnie z wymogiem ustanowionym w art. 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu Unii Europejskiej" - czytamy dalej.

bDJbUIPX

"Dla sędziów sama perspektywa postępowań prowadzonych przeciwko nim przez organ, którego niezależność nie jest zagwarantowana, ma 'efekt mrożący' i może wpływać na ich niezawisłość", poddano także.

Polska ma miesiąc na udzielenie odpowiedzi na tę dodatkową uzasadnioną opinię i podjęcie niezbędnych działań zapewniających zgodność z prawem UE. W przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

Ustawa z 20 grudnia 2019 r. zmieniająca szereg aktów ustawodawczych regulujących funkcjonowanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce weszła w życie 14 lutego 2020 r. 29 kwietnia 2020 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w zakresie tej ustawy. 30 października 2020 r. Komisja podjęła kolejny krok w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przesyłając uzasadnioną opinię. Obecnie Komisja analizuje odpowiedź otrzymaną od Polski, podkreślono w komunikacie.

Przyjęta dziś dodatkowa uzasadniona opinia nawiązuje do dodatkowego wezwania do usunięcia uchybienia przyjętego 3 grudnia 2020 r, w którym dodano nowy zarzut do postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wszczętego 29 kwietnia 2020 r. Nie zastępuje on pierwotnych zarzutów zawartych już w uzasadnionej opinii, którą Komisja przesłała Polsce 30 października 2020 r.

bDJbUIQy
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
cvb
miesiąc temu
jak wuc pozwoli to usuną a jak nie to nie bo nie