Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM rozpoczął próby wykorzystania drona w kopalni Polkowice-Sieroszowice

0
Podziel się:

KGHM Polska Miedź rozpoczął próby wykorzystania drona zaprojektowanego do poruszania się pośród przeszkód w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. W przyszłości urządzenia tego typu mają pomóc w akcjach ratowniczych pod ziemią i ułatwić kontrolę trudno dostępnych miejsc, podała spółka.

KGHM rozpoczął próby wykorzystania drona w kopalni Polkowice-Sieroszowice

"Bezpieczeństwo naszych pracowników to priorytet. Nasi górnicy mają być tak chronieni, jak to tylko możliwe. Do wspomagania pracy ratowników wykorzystujemy najnowsze dostępne technologie, teraz będą to specjalistyczne drony" - powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

Testowany dron może być używany w miejscach pozbawionych sygnału GPS. Jest wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości (4K) oraz kamerę termowizyjną, która pozwala na badanie nawet w całkowitych ciemnościach. Dron otoczono odporną ażurową konstrukcją, która zapobiega uszkodzeniu podczas możliwych kolizji. Urządzenie ma jedynie 40 cm średnicy.

"Testy pozwolą nam ocenić możliwości dronów w kopalniach. Jeśli się sprawdzą, będą wspierać akcje ratownicze, a także będą stosowane do działań inspekcyjnych w trudno dostępnych miejscach, na przykład do kontroli stanu technicznego szybów" - wskazał Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź.

"Ratownicy wysyłając dron w niemal niedostępne miejsce będą wykorzystywać jego kamerę wysokiej rozdzielczości oraz kamerę termowizyjną do weryfikacji, czy za zwałowiskiem lub w pojazdach znajdują się górnicy. To najistotniejsza informacja. Pozwoli szybko podjąć decyzję, jak skutecznie i bezpiecznie prowadzić działania" - dodał.

W ramach testów w kopalni sprawdzany jest zasięg, odporność na potencjalne zakłócenia, umiejętność pokonywania szczelin pomiędzy przeszkodami, skuteczność kamer i działanie w warunkach zapylenia i wilgotności.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,53 mld zł w 2018 r.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)