Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Tydzień pełen emocji

0
Podziel się:

W tym tygodniu mieliśmy wyraźne wzrosty, spektakularne spadki, zarówno gorsze jak i lepsze od oczekiwań dane makro, był również dzień wolny od notowań w USA.

GPW: Tydzień pełen emocji

W tym tygodniu mieliśmy wyraźne wzrosty, spektakularne spadki, zarówno gorsze jak i lepsze od oczekiwań dane makro, był również dzień wolny od notowań w USA oraz wiele innych zdarzeń które nie do końca ułatwiały inwestorom podejmowanie decyzji.

**

**

Giełdy bardzo dobrze rozpoczęły tydzień. W poniedziałek straciły tylko 3 spółki wchodzące w skład WIG-u 20, a sam indeks wzrósł o prawie 3 proc. We wtorek okazało się, że amerykańska gospodarka rozwija się wolniej niż oczekiwano. Słabych nastrojów nie poprawiła nawet informacja o lepszej od prognoz wartości wskaźnika zaufania konsumentów. Indeks WIG20 stracił prawie 2 procent. W środę inwestorzy zignorowali dane z USA. Dobre dane napłynęły z rynku pracy i sektora nieruchomości jednak handlujących nie zachęciło to do kupna akcji, a indeks blue chipów zakończył notowania w pobliżu wtorkowego zamknięcia.

W czwartek europejskie giełdy musiały poradzić sobie same, gdyż z okazji święta na amerykańskim parkiecie nie handlowano. Niestety to się nie udało. Informacja o problemach finansowych koncernu kontrolowanego przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich pociągnęła w dół wszystkie europejskie parkiety. WIG20 stracił prawie 1,5 procent. Dziś notowania rozpoczęły się od spektakularnych spadków, indeks największych spółek w początkowej fazie sesji tracił już ponad 4 proc jednak notowanie zakończył _ jedynie _0,62 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.

W skali całego tygodnia indeks WIG20 stracił 1,31 procent. Zniżkowały również mWIG40 i sWIG80, odpowiednio o 0,54 i 1,46 procent.

W tym tygodniu nie mieliśmy zbyt wielu danych makro z Polski. Warto odnotować pozostawienie przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie, o 1,7 proc. wyższa niż w ubiegłym miesiącu była w październiku stopa bezrobocia, natomiast o 2,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła sprzedaż detaliczna.

Na rynek napłynęło niewiele informacji ze spółek. Niedawno zakończył się sezon publikowania raportów za trzeci kwartał, więc aktualnie spółki mniej czasu poświęcają na informowanie akcjonariuszy o swoich poczynaniach. PGNiG nawiązał współpracę z Petrolinvestem w zakresie działalności poszukiwawczo wydobywczej. Z funkcji prezesa banku Pekao SA zrezygnował Jan Krzysztof Bielecki, a w czwartek Skarb Państwa pozbywał się akcji Cersanitu.

W kolejnym tygodniu również czeka nas spora dawka informacji makroekonomicznych. W poniedziałek poznamy polskie PKB za trzeci kwartał 2009 roku. We wtorek opublikowana zostanie ilość sprzedanych domów w trakcie budowy oraz wartość indeksu ISM dla sektora wytwórczego w USA. W czwartek Europejski Bank Centralny ogłosi stopy procentowe, a w Stanach Zjednoczonych opublikowany zostanie indeks ISM z dla sektora usługowego. W piątek poznamy amerykańską stopę bezrobocia. Sygnałów dla inwestorów zabraknąć więc nie powinno.

Warto jednak trzymać rękę na pulsie. Niezdecydowanie inwestorów, brak reakcji na dane dobre i wyolbrzymianie złych to często wczesne symptomy zmiany układu sił na rynkach.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)