Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Lepsza dyspozycja GPW na tle otoczenia

0
Podziel się:

Wystarczyła chwilowa odwilż w nastrojach wobec spółek finansowych, by na naszym rynku pojawił się nieco większy kapitał.

Lepsza dyspozycja GPW na tle otoczenia

Warszawska giełda próbuje przeciwstawić się negatywnym tendencjom otoczenia zewnętrznego, a indeks WIG20 broni kluczowego technicznego wsparcia znajdującego się na poziomie 2.150 pkt. Po okresie destrukcyjnego dla blue chips działania ze strony polityków, tym razem wypowiedzi rządzących, jak również partii opozycyjnej, pomogły w odreagowaniu kursów akcji sektora bankowego.

Wystarczyła chwilowa odwilż w nastrojach wobec spółek finansowych, by na naszym rynku pojawił się nieco większy kapitał. Obroty na WIG20 w dniu wczorajszym wyniosły 738 mln zł i były wyraźnie wyższe od średniej z ostatnich tygodni. Rynek pozytywnie zareagował na zapowiedź premier Ewy Kopacz o konieczności równego rozłożenia odpowiedzialności pomiędzy banki i kredytobiorców. Pojawiły się również spekulacje, iż PiS mógłby złagodzić rozmiar proponowanego podatku bankowego. Później informacje te zostały jednak zdementowane.

Ewentualne łagodniejsze potraktowanie dotyczyłoby jedynie najmniejszych banków. Swoje opinie nt. skutków przewalutowania kredytów frankowych wyraziła również wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego i Komitet Stabilności Finansowej. Doniesienia te pozwoliły indeksowi WIG20 zdecydowanie przeciwstawić się koniunkturze na rynkach Europy Zachodniej. Podczas, gdy niemiecki DAX stracił wczoraj 2%, nasz indeks WIG20 realizował zakładany przez nas scenariusz odreagowania w górę i konsolidacji w strefie 2.150-2.250 pkt.

Czy polska gospodarka przyśpieszy w II półroczu?

Pierwsze dane makro dotyczące III kw. br. jak na razie nie potwierdzają tezy o przyśpieszeniu naszej gospodarki w 2015 r. Według podsumowań GUSu produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 3,8 proc. r/r, po wzroście o 7,6 proc. w czerwcu. Ekonomiści spodziewali się średnio wzrostu produkcji o 4,4 proc. Rozczarowały również dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W lipcu sprzedaż wzrosła o 1,2 proc., w porównaniu ze wzrostem o 3,8 proc. w czerwcu i wobec prognozy na poziomie 3 proc. Częściowo słabsze dane można tłumaczyć efektami kalendarzowymi, jednak w kolejnych miesiącach nie ma już miejsca na kolejne rozczarowania. Na rozdrożu dróg znajduje się obecnie indeks WIG. Opublikowane wczoraj dane makro z pewnością nie pomogą zanegować negatywny sygnał płynący z załamania strefy 53,5-54,0 tys. pkt. Od dołu natomiast nadal trwa trudna walka o utrzymanie głównej linii trendu wzrostowego (52,0 tys. pkt.) i niedopuszczenie do przeceny w rejon 50,0 tys. pkt.

Przerwana wakacyjna sielanka na Wall Street

Kwestia pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA nadal wywołuje największe emocje wśród inwestorów. Wystarczyła publikacja raportu po ostatnim posiedzeniu FEDu, aby na rynku pojawiła się wyższa zmienność. Indeks S&P500 po niespokojnej sesji stracił we środę 0,83% i znalazł się poniżej poziomu 2.100 pkt. Według członków FEDu zbliża się moment, w którym spełnione będą warunki do zacieśnienia polityki pieniężnej, choć nadal sytuacja ta nie ma miejsca.

LPP – wyniki pomogą w kontynuacji wzrostowej korekty

Grupa LPP miała w II kwartale tego roku 136,6 mln zł zysku netto. Wynik był o ponad 24 proc. wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 109,7 mln zł.

Inwestorzy powinni odetchnąć z ulgą po publikacji przez LPP raportu finansowego za II kw. 2015 r. Spółce udało się przerwać złą passę z ostatniego okresu, która doprowadziła do wygenerowania straty netto w I kw. 2015 r. W całym I półroczu br. zysk netto LPP obniżył się do 99,3 mln zł ze 152,7 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny do 160,5 mln zł z 226,5 mln zł. Zarząd LPP zmaga się z utratą przychodów na rynkach wschodnich i stara się zastąpić te braki wyższą aktywnością spółki w naszym kraju i na innych rynkach zagranicznych. Sezonowo, marże uzyskiwane przez LPP w II i IV kw. są wyższe od marż notowanych w I i III kw. Jest to efekt sprzedaży nowych kolekcji w regularnych cenach, tj. bez przecen. Notowania LPP od pierwszej dekady lipca br. znajdują się w fazie większej korekty odreagowującej w górę. Spółka korzysta z dobrego sentymentu rynkowego wobec całej branży detalicznej. Obecnie celem popytu jest podniesienie notowań LPP w rejon poziomu 8 tys. zł, a przedstawione wyniki finansowe za I półrocze
powinni pomóc w realizacji tego scenariusza.

Tauron – wyniki w tle politycznych rozgrywek

Zysk netto grupy Tauron, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2015 roku według wyliczeń PAP 216,5 mln zł, czyli 35 proc. mniej rdr - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 282 mln zł.

Powodem słabszego wyniku na poziomie zysku netto była przede wszystkim negatywna wycena instrumentów finansowych zabezpieczających część zadłużenia grupy. Warto wspomnieć, iż na poziomie operacyjnym Tauron w II kw. wypracował zysk na poziomie 458,4 mln zł wobec 428,2 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał wynik na poziomie 428 mln zł. Większy wpływ na notowania spółki mają jednak wkraczające w decydującą fazę ustalenia co do pomocy zadłużonym kopalniom. Obecnie związkowcy KWK Brzeszcze chcą wymóc na stronie rządowej korzystniejsze dla kopalni warunki przejęcia przez Tauron.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)