Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Zaczęło się Katarem, kończy ze smutną May

5
Podziel się:

Mijający tydzień miał na giełdach trzy punkty kulminacyjne. Dwa z nich o zasięgu światowym, które mogły wprawić w ruch potężny kapitał. To poniedziałek z Katarem, a czwartek z trzema mocnymi wydarzeniami z USA, Wielkiej Brytanii i strefy euro. Drugi lokalny, o finalizacji przejęcia Pekao przez PZU.

Zaczęło się Katarem, kończy ze smutną May
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)
bESGddjF

Mijający tydzień miał na giełdach trzy punkty kulminacyjne. Dwa z nich o zasięgu światowym, które mogły wprawić w ruch potężny kapitał. To poniedziałek z Katarem, a czwartek z trzema mocnymi wydarzeniami z USA, Wielkiej Brytanii i strefy euro. Drugi lokalny, o finalizacji przejęcia Pekao przez PZU.

7 czerwca doszło w końcu do przejęcia kontrolnego pakietu akcji w Pekao przez PZU i PFR. Największa transakcja w historii polskiego rynku przejęć miała wartość 10,6 mld zł. Repolonizacja banków została w ten sposób zakończona, bo banki z krajowymi akcjonariuszami, głównie zresztą państwowe, mają już 53 proc. rynku.

Kolejnego dnia wymieniono całą radę nadzorczą. W ocenie analityków nie robi wrażenia merytorycznej, ale kluczowa będzie i tak sprawa ewentualnej późniejszej zmiany w zarządzie.

bESGddjH

Poza tematem PZU odnośnie krajowych spraw mieliśmy jeszcze posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami żadnych decyzji nie podjęto, a i pewnie nie będą podjęte jeszcze przez co najmniej rok. Póki inflacja nie pójdzie w górę.

Ta natomiast trzymana jest nisko dzięki cenom ropy naftowej. Kryzys w Katarze zamiast podbić ją w górę, bardziej jeszcze zdołował. Teraz jedność bloku państw, które zredukowały wydobycie nie jest już taka pewna.

W piątek co prawda kurs ropy nieznacznie, bo o 0,4 proc. odbił w górę, ale w skali tygodnia spadki są już wyraźne, bo o prawie 4 proc. Europejska ropa Brent notowana była nawet poniżej 47 dol. za baryłkę, a amerykańska WTI poniżej 45 dol.

Jeśli chodzi o giełdy akcji, to koniec tygodnia jest niekorzystny dla Warszawy, ale to korekta wcześniejszych wzrostów. Najlepszy był czwartek, kiedy WIG20 zyskał 1,4 proc. Dobry wynik należy przypisać głównie silnym zwyżkom KGHM (+5,1 proc.), PZU (+2,7 proc.) i PKN Orlen (+1,8 proc.).

bESGddjN

KGHM zyskał w tydzień aż 5,5 proc., dzięki dobrym notowaniom miedzi. Ta skoczyła w górę o prawie 2 proc. w ciągu tygodnia - w piątek LME podała informacje o spadku zapasów, a i dane o handlu zagranicznym Chin za maj wskazują, że z ich gospodarką nie jest tak źle. Dane ukazały się w czwartek wieczorem - eksport wzrósł o 8,7 proc., a import o 14,8 proc. rok do roku.

Na uwagę zasługuje w ciągu tygodnia wzrost kursu akcji PKN Orlen (+5,2 proc.) i Alior Banku (+5,1 proc.) - ten pierwszy zyskuje na fali spadków kursu ropy, ten drugi odbijał negatywną reakcję rynku na wiadomość, że odchodzi z końcem kadencji wieloletni prezes Wojciech Sobieraj.

Kwotowania tygodniowe WIG20

Poniedziałek z Katarem, czwartek z emocjami

Tydzień zaczął się od trzęsienia ziemi na rynku ropy. Katar został oskarżony o terroryzm i Arabia Saudyjska do spółki z innymi krajami świata arabskiego zerwały kontakty dyplomatyczne, zawiesiły ruch transportowy. Jak pisaliśmy wyżej - skończyło się to spadkami ropy, bo pod znakiem zapytania stanęła jedność państw, które wprowadziły cięcia produkcji.

bESGddjO

Notowania tygodniowe ropy

Najbardziej emocjonujący był jednak czwartek. W tym dniu skumulowały się na raz trzy wydarzenia: wybory w Wielkiej Brytanii, przesłuchanie byłego szefa FBI pod kątem nacisków ze strony Donalda Trumpa oraz posiedzenie EBC.

W tym pierwszym przypadku teoretycznie wszystko skończyło się niepomyślnie, bo Konserwatyści na czele z premier Theresą May stracili większość w Izbie Gmin i niejasne jest jak mają się toczyć negocjacje z Unią w sprawie Brexitu. Z drugiej strony wersja ,,twardego Brexitu" stała się mniej niepokojąca.

bESGddjP

Odnośnie przesłuchania Jamesa Comeya okazało się, że nie zgłosił informacji o naciskach prezydenta na porzucenie śledztwa w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie. Rynki przestały brać pod uwagę prawdopodobieństwo odwołania Trumpa ze stanowiska.

Wreszcie tego samego dnia obradowała rada Europejskiego Banku Centralnego. Nie podwyższono stóp, nie dano też sygnału o spadku dodruku pieniądza, wręcz obniżając prognozy inflacyjne, co cieszy rynki akcji, zyskujące na napływie darmowego kapitału. Co prawda wykreślono możliwość dalszego obniżania stóp, ale tego już chyba nikt nie brał pod uwagę.

Ostatecznie dało to pozytywny ruch na akcjach. Na Wall Street, dzięki piątkowym wzrostom cały tydzień kończy się na plusie. S&P500 zyskał 0,2 proc. DJIA 0,4 proc., a Nasdaq 0,5 proc.

W Europie sytuacja wygląda gorzej, bo niemiecki DAX stracił 0,1 proc., brytyjski FTSE100 0,4 proc., a francuski CAC40 aż 0,8 proc. W ostatnim przypadku to głównie efekt spadków akcji koncernów paliwowych.

bESGddjQ

Notowania w Europie

Najlepiej z największych giełd radził sobie Szanghaj. Indeks Shanghai Composite poszedł w górę o 1,7 proc. w ciągu tygodnia. Dla indeksu blue chipów CSI300, który wzrosło o aż 2,6 proc. był to najlepszy tydzień od listopada 2016 r.

To nie tylko konsekwencja lepszych danych z gospodarki, ale i dopuszczenia prze regulatora mniejszej niż oczekiwano liczby ofert publicznych, co zmniejsza ich podaż i zarazem wpływ na ceny akcji notowanych.

bESGddki
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
bitcoiniarz
4 lata temu
Bitcoin 2895 USD z rana. Jak śmietana. A wy bidoczki co tam? Promile od fundów skarpetowych policzone? Buahaaaa
Shakespeare z...
4 lata temu
[QUOTE] rynki wstrzymują oddech w niedzielę patrząc na Ukrainę w poniedziałek oczy wszystkich inwestorów zwrócone będą w stronę Grecji a Portugalia w centrum uwagi [/QUOTE] Przy tak napiętym i dynamicznym biegu wydarzeń, kiedy nawet odrobinę głębszy oddech lub katar komara może doszczętnie zburzyć, zniweczyć oczekiwania (przysłowiowe ,,być albo nie być") rynków i inwestorów, znajdzie się jakiś spryciarz co niepostrzeżenie łypnie także w kierunku Mongolii.
Etermit needs...
4 lata temu
rynki wstrzymują oddech w niedzielę patrząc na Ukrainę w poniedziałek oczy wszystkich inwestorów zwrócone będą w stronę Grecji a Portugalia w centrum uwagi
bESGddkj
Shakespeare z...
4 lata temu
[QUOTE] na boku posuwa ją [/QUOTE] Tak, do tego dodam tyci, tyci ilości pikanterii, że ,,wybryki" odbywają się w tym jego malutkim samochodziku !!! W Janowie P. już wszystkie konie rżą !!!???
Etermit needs...
4 lata temu
[QUOTE] kończy ze smutną May [/QUOTE] nie jest taka całkiem smutna bo podobno na boku posuwa ją Jaś Fasola :) i to nie jest żart :)