Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
22.01.2015 18:02

Wzrosty na giełdach w Europie po decyzji EBC

Wśród spółek z WIG20 najmocniej zyskały na wartości Alior Bank i Lotos.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydarzeniem dzisiejszego dnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca uruchomienia kolejnych działań mających na celu poprawę sytuacji w strefie euro i uniknięcie deflacji. Łączna wartość skupu wyniesie prawie 1,3 bln euro co jest wielkością znacznie wyższą od tej którą oczekiwał rynek.

Główne europejskie parkiety w pierwszej części dnia pozostawały dosyć stabilne, jednak po decyzji EBC doszło do solidnego wzrostu aktywności ze strony popytu i ruszyliśmy na wyższe poziomy. Szczególnie dobrze prezentują się indeksy z peryferyjnych krajów strefy euro, które mogą w znacznym stopniu skorzystać na decyzji EBC. Bank będzie kupował obligacje rządowe oraz prywatne na sumę 60 mld EUR miesięcznie, znaczną większość będą stanowiły obligacje rządowe, których udział wyniesie 88 proc.

Docelowym terminem zakończenia skupu będzie wrzesień 2016, a więc okres skupu wyniesie 2,5 roku. Całkowita wielkość programu wyniesie 1,14 bln EUR co jest wielkością większą od oczekiwań ekonomistów. Europejski Bank Centralny zdecydował się na dodatkowe wsparcie sytemu poprzez złagodzenie warunków przyznawania pożyczek bankom w ramach TLTRO. Banki nie będą płaciły teraz premii, która dotychczas wynosiła 10 bps, a zatem koszt pożyczki wyniesie jedynie 0,05 proc.

Na warszawskim parkiecie także inwestorzy mają za sobą także udaną sesję. O godzinie 16:45 indeks dwudziestu największych spółek zyskiwał ponad +1,2 proc. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Alior, Lotos oraz Synthos. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się BZWBK, Kernel, a także Bogdanka.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz