Notowania

technologie
26.02.2019 12:03

KPK PB i ZPKP chcą zachęcać biznes i naukę do udziału w programach badawczych UE

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK PB UE) oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie (ZPKP) podpisały porozumienie o współpracy na rzecz zwiększenia udziału polskich firm i jednostek naukowych w europejskim programie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, podały instytucje. Do końca programu pozostało do wykorzystania na badania naukowe i innowacje ok. 30 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zwiększenie udziału Polski w Programach Ramowych Unii Europejskiej, takich jak Horyzont 2020, czy planowany na lata 2021-2027 Horyzont Europa wymaga systemowych działań i ścisłej współpracy głównych graczy na polskim rynku badań i innowacji. Takim graczem jest Związek Pracodawców Klastry Polskie reprezentujący czołowe klastry nastawione na innowacje i kooperację MŚP i polskich jednostek naukowych" - powiedział dyrektor KPK PB UE Zygmunt Krasiński, cytowany w komunikacie.

Dyrektor przypomniał, że KPK PB UE od 20 lat nieodpłatnie wspiera polskie instytucje w udziale w programach ramowych. Według niego, klastry tworzą naturalne środowisko do aplikowania o granty Horyzontu 2020, gdzie większość instrumentów wsparcia to tzw. collaborative projects nastawione na współpracę międzynarodową i międzysektorową.

"Myślę, że mamy do wykorzystania ogromny potencjał zarówno ekspertów współpracujących ze Związkiem w procesie ewaluacji wniosków do Horyzontu 2020, jak i instytucji reprezentowanych przez Związek mogących skutecznie aplikować do Horyzontu 2020 i dołączać do europejskiej ligi mistrzów badań i innowacji" - powiedział.

Firmy, jednostki naukowe oraz klastry współpracujące ze Związkiem Pracodawców Klastry Polskie mogą brać udział w dniach informacyjnych, szkoleniach, warsztatach, spotkaniach brokerskich i wizytach studyjnych organizowanych przez KPK. Porozumienie mówi też o promowaniu ich potencjału i rozpowszechnianiu wyników projektów realizowanych w Horyzoncie 2020. Gwarantuje także pomoc w poszukiwaniu partnerów do stworzenia konsorcjów, które będą uczestniczyły w konkursach Horyzontu 2020, wymieniono w materiale.

"Klastry wychodzą na przeciw potrzebie budowania zaufania i współpracy między różnymi 'aktorami' środowiska innowacji, czyli firmami, uczelniami i instytucjami naukowymi oraz lokalnymi samorządami. Współpraca w ramach klastrów pozwala realizować wspólne prace badawczo-rozwojowe, przyciągać inwestycje i wymieniać doświadczenia, ułatwia nawiązywanie kontaktów handlowych. Wszystkie te działania służą podnoszeniu konkurencyjności firm, tworzeniu nowych inwestycji i wartościowych miejsc pracy" - powiedział prezes ZPKP Krzysztof Krystowski.

"Liczę na współpracę z klastrami. Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Mazowieckim Klastrem Chemicznym - to otworzy nam drogę do współpracy z ok. 150 podmiotami zrzeszonymi w klastrze" - dodał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Podpisanie porozumienie związane było z konferencją "Cluster Collaboration Day - Klastry w obliczu nowych wyzwań. Program COSME, Horyzont 2020, RIS".

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz