Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRD: Ponad połowa par chce osobnych budżetow na osobiste wydatki

1
Podziel się:

Ponad połowa (51%) Polaków będących w związku uważa, że osobiste wydatki każdy partner powinien pokrywać z własnej kieszeni, wynika z badania "Finanse w parze" Krajowego Rejestru Długów (KRD).

KRD: Ponad połowa par chce osobnych budżetow na osobiste wydatki

"W polskim społeczeństwie można spotkać odmienne podejście par do korzystania ze wspólnych pieniędzy. Nieco ponad połowa (51%) uważa, że każdy partner powinien pokrywać z własnej kieszeni osobiste wydatki, na przykład na ubrania czy wizyty u fryzjera. Odmiennego zdania jest podobna grupa osób (49%). Co więcej, w tych wskazaniach płeć nie grała roli, gdyż podobnie oceniały to i kobiety, i mężczyźni. Widać więc, że korzystanie ze wspólnego portfela jest indywidualną decyzją w każdym związku" - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Są jednak sfery, w których jedna płeć wyróżnia się na tle drugiej. To kobiety (67%) częściej niż mężczyźni (60%) deklarują odpowiedzialność za pilnowanie terminów spłat zaciągniętych zobowiązań. Kobiety również częściej trzymają pieczę nad codziennymi wydatkami w prawie co czwartym związku. Wskazało tak dwie trzecie pań (65%) i blisko połowa panów (47%), podano również.

W przypadku większych wydatków, np. zakupu telewizora czy wyjazdu wakacyjnego, w połowie związków partnerzy deklarują, że dzielą się takimi kosztami w równym stopniu. W pozostałych przypadkach obciążenie to częściej biorą na siebie mężczyźni (37%).

Podobnie sytuacja wygląda przy zaciąganiu kredytów czy pożyczek na wspólne potrzeby. Nieco ponad połowa partnerów bierze na siebie taką samą odpowiedzialność. W jednym na trzy związki osobą, która przyjmuje to na swoje barki, jest mężczyzna. Dodatkowo panowie zdecydowanie częściej niż panie zgadzają się ze stwierdzeniem, że to oni powinni brać na siebie większe zobowiązania finansowe w imieniu rodziny. Uważa tak 51% mężczyzn i 29% kobiet. Częściej też mają oni większe długi. Wskazuje tak 30% osób żyjących z drugą osobą. Nadal jednak większość (55%) badanych deklaruje, że w ich związku zadłużenie rozkłada się w równym stopniu, wynika z badania.

"Niezależnie od płci zdecydowana większość respondentów uważa, że zadłużanie się w dzisiejszych czasach to zwyczajna sprawa, ale jednocześnie dziewięć na dziesięć osób jest zdania, że należy unikać zaciągania kredytów lub pożyczek, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Nieco więcej kobiet (68%) niż mężczyzn (61%) twierdzi, że bycie osobą nadmiernie zadłużoną jest powodem do wstydu. Dodatkowo osiem na dziesięć kobiet jest zdania, że pożyczki powinny być traktowane jedynie jako koło ratunkowe. Takiego zdania jest trzy czwarte mężczyzn" - podsumowano.

Badanie ,,Finanse w parze" zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów w styczniu i lutym 2021 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 600 Polaków, będących w związkach, którzy kiedykolwiek skorzystali z kredytów lub pożyczek albo kupili coś na raty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
FAQ
3 lata temu
Kobiety genetycznie są ukierunkowane na odpowiedzialność bo tym, które poszły w tany na tydzień maluchy wymarły z głodu. Zarazem matki samotnie wychowujące potomstwo męskie produkują neuro i psycho-patów przez nadopiekuńczość. Nie wszystkich, co prawda. Momentalnie wiedziałem które bez ojca, gdyż chłopaczki garnęły się do ,,wujka,, widząc go pierwszy raz na oczy.