Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyt Inkaso miało 3,62 mln zł straty netto w I kw. r.obr. 2019/2020

0
Podziel się:

Kredyt Inkaso odnotowało 3,62 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. r.obr. 2019/2020 (kwiecień 2019 r. - czerwiec 2019 r.) wobec 17,39 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Kredyt Inkaso miało 3,62 mln zł straty netto w I kw. r.obr. 2019/2020

"Odnotowana w analizowanym okresie strata netto, to przede wszystkim konsekwencja niższej wartości przychodów netto. Spadek przychodów związany jest z wyższą wartością amortyzacji portfeli oraz negatywnym wpływem kursów walutowych na wycenę portfeli. W I kwartale minionego roku obrotowego aktualizacja wycen pakietów wierzytelności wyniosła 9,3 mln zł, podczas gdy w I kwartale trwającego roku obrotowego było to 0,2 mln zł. Dodatkowo grupa odnotowała wzrost kosztów operacyjnych związany z rozwojem swojej działalności operacyjnej oraz wpływ ujemnych różnic kursowych w kosztach finansowych" - wyjaśniono w komunikacie.

Zysk operacyjny wyniósł 3,55 mln zł wobec 27,35 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody sięgnęły 29,21 mln zł w I kw. wobec 45,51 mln zł rok wcześniej.

"Konsekwentne usprawnianie operacyjnych procesów windykacyjnych z wykorzystaniem zaawansowanej analizy danych przekłada się na wzrost wpłat od dłużników, który w analizowanym okresie był dwucyfrowy. Niektóre zmiany prawa, np. reforma kodeksu postępowania cywilnego, zwiększą koszty windykacji, co wpłynie na spadek cen pakietów wierzytelności w przyszłości. Firmy, które ostatnio dużo inwestowały, uwzględniając koszty windykacji prawnej na starym poziomie, będą miały słabsze wyniki niż zakładały. W przypadku Kredyt Inkaso wpływ ten nie będzie znaczący z uwagi na ograniczoną wartość inwestycji w ostatnich czterech kwartałach" - skomentował prezes Maciej Szymański, cytowany w komunikacie.

Wysokie wpłaty od dłużników, przy relatywnie niewielkiej skali inwestycji w I kwartale 2019/2020 wpłynęły na nieznaczny spadek wartości bilansowej wierzytelności na koniec czerwca 2019 r.

W I kwartale 2019/2020 grupa odnotowała nakłady na portfele wierzytelności w wysokości 6 mln zł w porównaniu z kwotą 76 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Skala inwestycji w całym bieżącym roku jest uzależniona od momentu pozyskania nowego finansowania dłużnego i jego wielkości. Emisja prywatnych obligacji serii F1 o wartości 210 mln zł z kwietnia tego roku ustabilizowała i uporządkowała strukturę zadłużenia Kredyt Inkaso na najbliższe cztery lata, jednakże do kontynuacji ekspansji konieczne jest pozyskanie dodatkowego finansowania. Spółka zamierza emitować nowy dług do instytucji finansowych lub banków, bierze pod uwagę zarówno Polskę, jak i zagranicę, podano także.

Spółka realizuje zakupy portfeli wierzytelności pochodzących z różnych sektorów, przede wszystkim detalicznego, telekomunikacyjnego oraz pożyczek konsumenckich. Oprócz Polski, Kredyt Inkaso działa także w Rumunii, Rosji, Bułgarii i Chorwacji. Wartość bilansowa wierzytelności nabytych za granicą wyniosła 211 mln zł na koniec czerwca 2019 r., co stanowi 31% wartości portfeli ogółem (udział Polski wyniósł 69% wartości portfeli ogółem).

"W ocenie spółki biznes zagraniczny jest stabilny i jego udział nie powinien się w krótkim czasie zmieniać" - podkreślono.

Na koniec czerwca 2019 r. grupa dysponowała środkami pieniężnymi w kwocie 20 mln zł. Wskaźnik zadłużenia finansowego netto do kapitału własnego wynosił w grupie na koniec marca 2019 r. 2,12x, podano także.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. r.obr. wyniosła 4,69 mln zł wobec 1,94 mln zł zysku rok wcześniej.

Kredyt Inkaso to firma zarządzającą portfelami wierzytelności. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)