Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty słabszy od bezpośredniej konkurencji

9
Podziel się

W środę kurs euro wzrósł powyżej 4,54, a dolar do 3,77. To najwyższe poziomy w ciągu ostatnich tygodni. Zwiększona zmienność na tych parach tylko częściowo współgrała z ruchami na eurodolarze.

Kursy walut. Złoty słabszy od bezpośredniej konkurencji
Kursy walut. Co ze złotym? (Pixabay)
bDRRSynF

Wysokie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych nie sprzyjają notowaniom walut rynków wschodzących. Kraje silnie zadłużone w dolarach (Turcja, Brazylia, Meksyk) narażone są na wzrost obsługi emisji długu i równoczesne zacieśnienie warunków monetarnych.

Wobec tego sentymentu, również waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej notowane są na wyższych poziomach. Polskiemu złotemu ciąży sytuacja epidemiczna, gdzie w dalszym ciągu utrzymywane są restrykcje ze względu na wzrost zachorowań związanych z trzecią falą pandemii.

bDRRSynH

Do przeceny złotego (nie skorelowanej ze zmianami na innych parach walutowych regionu CEE) przyczyniły się słowa ministra finansów dotyczące sektora bankowego.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Euro na krótko osiągnęło poziom 4,55 po tym jak w wywiadzie dla agencji Bloomberg T. Kościński powiedział w odniesieniu do hipotecznych kredytów walutowych: "Nie sądzę, że potrzebujemy dalej pomagać na tym etapie".

bDRRSynN

Dla dalszych notowań polskiego złotego istotne będzie jednak zaangażowanie NBP w proces konwersji kredytów (w podobnym stylu jak MNB na Węgrzech), które ograniczałoby nadmierną zmienność na rynku.

W środę kurs eurodolara zmierzał w stronę psychologicznego poziomu 1,20 będącego zarówno dołkiem z wtorku. EBC reaguje na rosnące rentowności i tym samym stara się werbalnie przeciwdziałać wzrostom na krzywych dochodowości. F. Panetta zakomunikował rynkom, że bank centralny chciałby zwiększyć zakupy papierów w ramach pandemicznego programu PEPP aby ograniczyć zacieśnienie warunków finansowania.

Dobre dane PMI nie zdołały umocnić na dłużej euro w stosunku do dolara, pomimo rewizji w górę indeksu usługowego za luty do 45,7 pkt z 44,7 we wstępnym odczycie. W USA, niski odczyt zmiany zatrudnia wg szacunków ADP (117 tys. nowych miejsc pracy za luty vs. 195 tys. poprzednio i 177 tys. oczekiwanych przez rynek) sugeruje potrzebę dalszego wsparcia monetarnego i fiskalnego w USA.

bDRRSynO

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRRSyoi
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
wico63
miesiąc temu
NBP zmienił swoją taktykę, w grudniu osłabiał Zlotego dwa razy 18 i 31 Grudnia,mocno ,stanowoczno. Teraz cichaczem (9 dzień z kolei) małymi kroczkami osłabił złotego o kolejnych 8 groszy. Kiedy koniec tej akcji, niewiadomo. Ale teraz nikt nie pisze ze NBP interweniuje. Inflacja ich nie interesuje, Ropa drożeje, złoty słabnie, mafia zadowolona. Tak ograbia się swoich obywateli. Bobrze że granice są zamknięte, nie trzeba na własnej skórze doświadczyć ile warty jest śmieciowy pieniądz o nazwie "Zloty"
Waliuta
miesiąc temu
Zawsze taki był bo nic nie wart. Ciemna masa płaci krocie ani o tym nie wiedząc i sobie jeszcze chwali .
Gosc
miesiąc temu
„Polskiemu złotemu ciąży sytuacja epidemiczna, gdzie w dalszym ciągu utrzymywane są restrykcje ze względu na wzrost zachorowań związanych z trzecią falą pandemii.” To tylko Polska ma sytuacje epidemiczna czy cały Świat? Co to ma być za tłumaczenie?
bDRRSyoj
pam
miesiąc temu
Niedługo na wczasy zagraniczne będziemy jeździć tylko do Albanii.
realista
miesiąc temu
PiS wraz z NBP drukuje pustą walutę. Za 3 lata euro będzie po 10PLN albo i po 100PLN.