Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwieciński: Chcemy zmniejszyć progi inwestycji w akcje w przekształconych OFE

1
Podziel się:

W ramach przekształceń otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) rząd chce zmniejszać progi inwestycji w akcje, poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński: Chcemy zmniejszyć progi inwestycji w akcje w przekształconych OFE

"Będziemy chcieli zmniejszać progi inwestycji w akcje - po to, by zarządzanie było bardziej bezpieczne" - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Jeśli chodzi o opłatę przekształceniową, rząd chce wprowadzić ryczałt w wysokości 15% zamiast obecnych 18% podatku, dodał.

"Powszechne towarzystwa emerytalne zostaną przekształcone w towarzystwa funduszy inwestycyjnych, rachunek uczestnika OFE - w indywidualne konta emerytalne" - wskazał minister.

Uczestnicy sami dokonają wyboru:

Opcja 1, przekazanie wszystkich środków z OFE na prywatne IKE,

Opcja 2: przeniesienie wszystkich środków z OFE do ZUS na konto emerytalne w I filarze - na podstawie złożonej deklaracji" - czytamy w prezentacji.

Obecnie OFE to: 162 mld zł aktywów, w tym 126,9 mld zł aktywów zainwestowane w akcjach na GPW, 10,8 mld zł w akcjach na rynkach zagranicznych. OFE ma 15,8 mln uczestników, podano też w prezentacji.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś na konferencji, że rząd przedstawia dziś propozycję przeniesienia całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Bado
3 lata temu
Ja przekazuję swoje pieniadze do ZUSu !!!!!!! Wasza gielda mnie swędzi !!!!!! Cwaniaczki i krętacze.