Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Mała firma na krótko stała się bardziej wartościowa niż globalne banki. Przez pomyłkę?

15
Podziel się:

Giełdowy kurs spółki AMTD Digital, notowanej na giełdzie w Nowym Jorku, wzrósł niebotycznie w ciągu niecałych trzech tygodni od debiutu. To sprawiło, że mało znana firma z branży fintech na chwilę stała się bardziej wartościowa niż globalni gracze finansów i technologii.

Mała firma na krótko stała się bardziej wartościowa niż globalne banki. Przez pomyłkę?
Spółka AMTD Digital odnotowała niebotyczne wzrosty na giełdzie - i nikt nie potrafi powiedzieć, dlaczego (Getty Images, alexsl)

AMTD Digital to istniejący od 3 lat fintech, należący do grupy z Hongkongu, który swój debiut na nowojorskiej giełdzie miał 15 lipca. Nie było o nim głośno, w zasadzie firma była do tej pory szerzej nieznana. Rynek szybko jednak zwrócił uwagę na fakt, że po debiucie kurs AMTD rósł jak na drożdżach.

Rajd spółki AMTD Digital po debiucie. Przyczyny są niejasne

W efekcie, w ciągu raptem 2 tygodni, akcje spółki podrożały z 16 dolarów na debiucie do momentami nawet 2555 dol., co przyniosło firmie wycenę rzędu 470 miliardów dolarów. To więcej niż wart jest chociażby bank JP Morgan (330 mld dol.), Goldman Sachs (113 mld dol.), a nawet właściciel Facebooka - Meta (458 mld dol.).

Później kurs AMTD spadł do okolic 1100 dol., co i tak jest wysokim poziomem. Obecnie akcje spółki kosztują ok. 800 dol., a jej wycena giełdowa to 148 mld dol. - czyli nadal więcej niż wartość Goldman Sachs, a także wielu innych firm-gigantów.

Firma wystosowała nawet w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym podziękowała inwestorom za zainteresowanie i podkreśliła, że "nie ma istotnych okoliczności, zdarzeń, ani innych przesłanek związanych z jej działalnością biznesową". Dała tym samym do zrozumienia, iż nie istniał żaden realny powód takich wzrostów.

Jak doszło do tego, że zatrudniający 50 osób fintech, z przychodami rzędu 25 mln dol. rocznie, został takim hitem giełdy i odnotował wzrost kursu o 14 tys. proc. w ciągu raptem niecałych trzech tygodni?

Jak twierdzi komentator Bloomberga Matthew Brooker, nie ma mowy w tym przypadku o podobnym szale, co w 2021 r. na akcjach firmy GameStop. Przypomnijmy, że wówczas inwestorzy indywidualni, którzy skrzyknęli się w tym celu na platformie Reddit, wywindowali akcje GameStop, uderzając przy tym w fundusze, które grały na spadki spółki.

Według Brookera, AMTD to jednak "inny fenomen", a sytuacja na tej spółce była "szalona". Jego zdaniem, wzrost "nie miał żadnego jasnego powodu". Nie było w tej sytuacji objawów gorączki giełdowej czy ustalonej z góry akcji. Nawet relatywnie mały wolumen akcji w obrocie - co czasem może powodować spore wzrosty kursu przy niskiej liczbie transakcji - nie tłumaczy, zdaniem Brookera, szału na AMTD.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Ekspert wskazuje że za gigantycznym wzrostem może stać bardziej prozaiczna przyczyna: pomyłki inwestorów. AMTD Digital bowiem ma na giełdzie symbol skrótowy HKD, łudząco podobny do dolara hongkońskiego. Spółka-matka fintechu - AMTD Idea - to zaś na giełdzie skrótowo AMTD - co można łatwo pomylić z firmą AMD, globalnym producentem czipów i kart graficznych.

Według Brookera, taka pomyłka nie wyjaśniłaby w pełni fenomenu rajdu akcji AMTD Digital, ale wbrew pozorom wśród inwestorów takie wpadki "zdarzają się częściej, niż nam się wydaje".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
WYRÓŻNIONE
takaprawda
2 lata temu
Fartuszkowi pompuja forse zeby zabezpieczyc sie przed kryzysem, ktory sami wywolaja.
ww3ww
2 lata temu
Giełda to wydmuszka, a Amnesty International jest finansowane przez Putina.
Bez znieczule...
2 lata temu
Przez pomyłkę? Tak przez "POMYŁKĘ" Taka "Tulipanowa gorączka"
NAJNOWSZE KOMENTARZE (15)
RealLife
2 lata temu
Aktualnie jest wyjątkowo duża ilość leszczy do odsączenia.- dla nich takie akcje obecnie są organizowane.
Skotan
2 lata temu
U nas będzie taki sam wzrost z tym że na...
124568
2 lata temu
Czytam sobie te wasze artukuły i mam wrażenie, że w ogóle nie wiecie co się dzieje na świecie. Ta spółka jest powiązana z Loop Capital i już każdy kto jest w temacie wie o co chodzi. Może napiszcie o tym, że DTCC wysłało do firm brokerskich na świecie celowo zmienioną informację w sprawie splitu GME zmuszając je do współudziału w oszustwie i narażając je na olbrzymie straty? Mimo, że od splitu minęły już 2 tygodnie, inwestorzy nadal mają problemy, ponieważ albo nie dostali jeszcze brakujących akcji, albo zostały one nieprawidłowo zakwalifikiwane powodując nałożenie podatku. Ponadto firmy maklerskie zgłaszają, że nadal nie otrzymały akcji, które DTCC miało obowiązek rozdzielić. No ale jak rozdzielić 100mln akcji (które zostały im po tym jak ComputerShare odebrał działkę dla zarejestrowanych akcjonariuszy), jeśli akcji GME jest u maklerów na całym świecie nawet 10-20 razy więcej
Hmmm
2 lata temu
Rozliczenia miedzy kimś a kimś ? A mówili, że kryptowaluty sa wydmuszką, a tu proszę normalnie na giełdzie akcje moga wzrosnąć kilkanaście tysięcy procent i to nie byle gdzie ... znaczy, że kryptowaluty to stabilniejszy rynek niż giełda ( bo nie ma tam wielkich i banków )
ww3ww
2 lata temu
Giełda to wydmuszka, a Amnesty International jest finansowane przez Putina.
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.