Notowania

giełda
29.01.2020 14:59

MF: Polska proponuje UE ściślejszą współpracę w zwalczaniu mafii VAT

Przedstawiciele administracji podatkowej państw Unii Europejskiej, uczestniczący w spotkaniu w Ministerstwie Finansów (MF) zgodzili się co do konieczności pogłębienia współpracy międzypaństwowej, szczególnie w zakresie transferu wiedzy i technologii służącej wykrywaniu mafii VAT, poinformował resort finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spotkanie, zorganizowane z inicjatywy polskiego rządu, dotyczyło pogłębionej współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych. Wzięło w nim udział 21 przedstawicieli państw UE. Spotkanie stanowiło kolejny etap zacieśniania współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, zainicjowanego latem 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego.

"Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele 21 państw UE którzy przyjęli zaproszenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i wzięli udział w debacie na temat polskiej inicjatywy" - czytamy w komunikacie.

"By skutecznie i całkowicie ograniczyć luki VAT w państwach UE i efektywnie zwalczać międzynarodową przestępczość podatkową, potrzebna jest pogłębiona współpraca pomiędzy państwami UE. Procesy dziejące się na poziomie Unii Europejskiej wymagają uzupełnienia i poszerzenia na szczeblu międzypaństwowym. Jeśli będziemy o tym mówić jednym głosem, nasz wspólny wysiłek przyniesie konkretne i pozytywne efekty, zarówno dla poszczególnych państw jak i dla całej UE. Pamiętajmy, że stabilne wpływy z podatku VAT są niezwykle ważnym czynnikiem dla budżetu UE. W Polsce, dzięki wielu zmianom i ciężkiej pracy wielu ludzi, już się to udaje, a pieniądze z uszczelniania sytemu podatkowe zasilają m.in. programy prospołeczne" - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Rozmowom z przedstawicielami państw UE przewodniczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, który przedstawił główne założenia inicjatywy. Składa się ona z następujących obszarów: współpracy administracyjnej, wymiany wiedzy, doświadczeń, nowych technologii oraz informacji podatkowych w dziedzinie VAT.

"Kluczem do Europy wolnej od mafii VAT jest dostęp wszystkich państw do najnowszych technologii służących do wykrywania przestępstw podatkowych. Powstają one nie na szczeblu Unii Europejskiej a w poszczególnych państwach - we Francji, w Hiszpanii, w Chorwacji a od niedawna - również w Polsce. Polska chce zachęcić państwa UE do tego, by pomagały sobie nawzajem w ich wdrażaniu"- podkreślił Sarnowski.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zaprezentowali rozwiązania, które przyczyniły się do skutecznego i szybkiego ograniczenia luki VAT w Polsce w ostatnich latach oraz zadeklarowali gotowość do dzielenia się tymi rozwiązaniami z innymi państwami członkowskimi. Polska oferta dotyczy m. in. analiz big data (analizator plików JPK i pionierski w skali Europy analizator przepływów finansowych STIR), monitoringu transportu towarów (SENT) oraz innowacyjnych ścieżek pozyskiwania przez Ministerstwo Finansów nowych technologii, w tym w przez rządowym program GovTech Polska, podał też resort.

"Polska oferta zacieśnienia współpracy administracyjnej spotkała się z zainteresowaniem przedstawicieli państw członkowskich, którzy wyrazili chęć kontynuowania prac nad stworzeniem szybkiej ścieżki wymiany wiedzy i technologii służących efektywnemu zwalczaniu nadużyć związanych z podatkiem VAT w Unii Europejskiej" - podsumowano w komunikacie.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

EurekaWystarczy wprowadzić podatek od przychodu np. 3% i zlikwidować PIT, CIT oraz VAT. Wówczas nie potrzeba niczego uszczelniać. Kto będzie chciał … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)